Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Aşk Nedir?

17 Ekim 2015 Cumartesi 23:30
Ali Salgıt

Dünyada bu zamana kadar hakkında en çok konuşulan,tartışılan,sayısız romana, sinema filmlerine konu olan,her insanın hayatı boyunca büyük bir istekle aradığı ve ulaşmak için tüm gücüyle mücadele verdiği bir konu 'Aşk'.Bir yönüyle tarif etmek gerekirse kısaca bir varlığa, bir nesneye, bir kavrama duyulan şiddetli sevgiye aşk deniyor.

 

Her ne kadar ilk duyulduğunda akılda güzel şeyler çağrıştırsa da, romanlarda, filmlerde ve dizilerde işlendiği şekliyle aşk; acıyla, ayrılıkla, hüzün ve gözyaşıyla anılıyor.

 

Toplum içinde aşık olduğu söylenen bir şahsa yaşayacağı zorluklar düşünülerek adeta acıyarak bakılıyor. Sanki çaresi olmayan ölümcül bir hastalığa yakalanmış gibi bir izlenim oluşuyor.İnsanlar gerçek bir aşk yaşamak için kimi zaman tüm maddi ve manevi imkanlarını harcasalarda,bu uğurda tüm güçleriyle mücadele verselerde birçok insan hayatında bir kere bile gerçek anlamda sevmeden ve sevilmeden hayatını sonlandırıyor.

 

Peki ama neden hiçkimse gerçek aşka,güven ve mutluluğa birtürlü ulaşamıyor? Neden uğrunda bu kadar çaba harcanan bir duygu hep acıyla, mutsuzlukla bir anılıyor?

 

Bunun cevabı insanların aşk adına ortaya koydukları tüm tanımların ve tavırların gerçekte aşkla hiçbir ilgilerinin bulunmamaları,aşkın yalnızca basit,sıradan birer taklidi olmalarıdır. Dolayısıyla gerçek aşkı birtürlü bulamayan insanlar aşk zannettikleri sahte duygunun aradıkları asıl cevap olmadığını anladıklarında hayal kırıklığına,üzüntüye ve ümitsizliğe kapılıyorlar.

 

Tüm bu insanların gerçek aşka ulaşamamalarının,hatta gerçek aşkın ne olduğunu dahi bilmemelerinin en temel sebebi hayatın en büyük gerçeğini gözardı etmeleridir.Bu gerçek Dünyanın sayısız acizlik içinde, geçici ve yok olacak bir imtihan yeri olmasıdır. Sahip olunan diğer herşey gibi aşkı da Allah yaratır.

 

Dünya hayatında herşeyi bir sebebe bağlayan Rabbimiz,aşkın oluşmasını da yalnızca Kendisini herşeyden daha çok sevmeye ve rızası için yaşamaya bağlamıştır. Bu gerçek anlamazdan gelinip,sevgi ve bağlılık Allah'a değil de direk yarattığı aciz varlıklara yöneltilince ortaya bu acıların çıkması da kaçınılmazdır.Aşık olunduğu idda edilen insanın tüm güzel özelliklerini, göz rengini, saçlarını, fiziğini, konuşmalarını, güzel ahlakını, zekasını, becerilerini Allah yaratmıştır.

 

Eğer o kişi Allah'ın bir tecellisi olarak sevilmesse kişi şirk içinde sahte bir hevese kapılacak,zaman içinde onlarca aczine şahit olacağı o insanı sevme gücünü kaybedecektir.Hakikatte sevginin bütün güçle yöneltileceği tek varlık Yüce Allah'tır.Bir insan da tüm güzel özelliklerinin Allah tarafından yaratıldığının farkında olarak, Allah için ve O'nun bir yansıması olarak sevilebilir.

 

Aşk'ın oluşması ve artarak devam etmesi,bitmemesi için insanın fiziki özelliklerinden daha çok,Allah korkusu,Allah sevgisi,güzel ahlakı ve karakteri önemlidir.Aşk tüm bu güzel özellikleri üstünde taşıyan kişiye Allah rızası için duyulan şiddetli histir.

 

Bir kişinin Allah'a olan bağlılığı, sadakati, sevgisi ne kadar fazlaysa bizde o kişiyi o kadar çok sevebiliriz.Bunun dışında sevginin,tutkunun ve aşkın oluşması ise kesinlikle mümkün değildir. Kainattaki hassas dengelere,doğadaki muhteşem yaratılışa,yarattığı sayısız güzellik ve nimete rağmen Allah'ı hakkıyla farkedemeyen bir kişi sizin onun için yaptığınız fedakarlıkları da gereği gibi farkedip takdir edemeyecektir.

 

Sonsuz güç ve kudret sahibi Allah'ın rızasını kaybetmekten korkmayan,O'nun için gerektiği gibi mücadele etmeyen bir kişi aciz bir varlık olan sizi kaybetmekten de korkmayacak,sizi hoşnut etmek için hiçbir çaba harcamayacaktır.

 

Çıkarları sözkonusu olduğunda Allah'ın rızasını terkederek kolayca çıkarlarının peşinde koşabilen bir kişi,en ufak bir çıkar çatışmasında sizi de yüzüstü bırakacak,imana dayalı olmayan sahte sevgisi bu engellere ve zorluklara yenilecektir.Kısaca cahiliye toplumlarında arkadaş,sevgili, dost seçerken dikkat edilen "Boy,güzellik,yakışıklılık, zenginlik, sosyal statü, güç, şöhret, popülerlik, yaş,meslek,toplumun düşünce yapısı,aile rızası" vb gibi tüm batıl kriterlerin gerçekte hiçbir geçerliliği yoktur.

 

Seçimini Allah'ın rızasını ve ahireti düşünerek değil de,bu çarpık anlayışa göre yapan insanlar da kısa zamanda yaptıkları bu yanlış seçimlerin karşılığını sevgisiz,soğuk,çatışma içinde,kavgalar ve sıkıntılarla dolu bir hayat yaşayarak almaktadırlar.

 

Çözüm ise tüm bu yaşananlardan çok daha kolaydır.Bir insan gerçek aşkı ve tutkuyu,sadakati,samimiyetiyaşamak istiyorsa,bu duyguları yaratan Rabbimizin Kitabı Kuran'a tam uymalıdır.Sevgiyi oluşturan ve ayakta tutan "fedakarlık,bencillikten uzak olmak, karşılık beklememek,yalnız Allah'ın rızasını gözetmek,kibir ve gururdan uzak durmak" gibi ahlak özelliklerini insanlara mükemmel tarif eden ve nasıl uygulayacaklarının yolunu gösteren Kuran'ı hayatına samimi olarak yansıtmak insanı gerçek aşk ve mutluluğa kesin olarak ulaştıracaktır.

 

Yazının genelinde defalarca dile getirildiği gibi diğer hiçbir yöntem ve arayış çözüm değildir ve insanı mutsuz,huzursuz,karanlık bir dünyaya hapsetmekten başka hiçbir sonucu da yoktur.

Bu yazı toplam 321 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın diğer makaleleri
 • Lütfi Elvan Tarsus'u Önemsiyor24 Ağustos 2017 Perşembe 13:20
 • Yardımsever Milletiz Evelallah15 Haziran 2017 Perşembe 17:02
 • Hayaller Gerçek Olacak22 Ağustos 2016 Pazartesi 23:23
 • İn Cin11 Temmuz 2016 Pazartesi 11:37
 • Eyvah Yaz Geldi30 Mayıs 2016 Pazartesi 09:06
 • Etkili Tanıtım2 Mayıs 2016 Pazartesi 15:29
 • Bir Anda Kesildi12 Nisan 2016 Salı 11:28
 • Alışmış Olmanın Bedeli Ağır Olur3 Nisan 2016 Pazar 20:36
 • Bir Anda Kesildi28 Mart 2016 Pazartesi 10:06
 • Selçuklu Mimarisi18 Mart 2016 Cuma 16:30
 • Acı Kayıplar Yaşanıyor11 Mart 2016 Cuma 17:41
 • Baki Şimşek Var7 Mart 2016 Pazartesi 09:05
 • Tarsus Musiki Derneği29 Şubat 2016 Pazartesi 09:39
 • Mesleği Dilenci22 Şubat 2016 Pazartesi 14:04
 • Artık Yenilenebilir Enerji12 Şubat 2016 Cuma 19:12
 • Mersin’e Neler Olmuş8 Şubat 2016 Pazartesi 12:35
 • Ara Tatil2 Şubat 2016 Salı 09:37
 • Bedava İnternet22 Ocak 2016 Cuma 22:57
 • Çok Gördük18 Ocak 2016 Pazartesi 10:20
 • Belediye ve Ekip11 Ocak 2016 Pazartesi 09:27
 • Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
  Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
  Mersin Haber
  Oluşturma süresi(ms): -1