Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

CHP’li vekil 'Ebu Leheb gibi elleri de kurusun'!

CHP’li vekil Yıldız Biçer: 'Bakanlar Kurulunda bu karar imza atan bakanlar kurulu üyelerinin hepsini daha önce milletvekilimiz Özgür Özel’in de söylediği gibi ‘Vicdanları kurusun’ demişti, ben bir adım daha atmak istiyorum aynı Ebu Leheb gibi elleri de kurusun diyorum' dedi.!
Tarih: 18 Ağustos 2015 Salı 14:39
CHP’li vekil 'Ebu Leheb gibi elleri de kurusun'!
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Soma maden kazası ceza davasına katılan CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer mahkemeye verilen arada yaptığı açıklamada, 4 Ağustos tarihinde Bakanlar kurulu kararı ile madenlerde kullanılan yanmaz ateks malzeme kullanımının işletmelerin inisiyatifine bırakılmasına tepki gösterdi.

Çapraz sorgulamayla 3’üncü duruşmasına başlayan Soma maden kazası ceza davasına katılan CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer mahkemeye verilen arada davayla ilgili değerlendirmede bulundu. Biçer, “Bugün Soma Davasının bir tanesi daha görülüyor. İçeride ben Patron Can Gürkan diyerek kendini tanıtan patronun savunması vardı bugün. Şimdi kendisine şöyle bir soru soruldu: ‘Madenlerde ateks dediğimiz yanmaz malzemenin kullanımıyla ilgili tedbirleriniz var mıydı?

Bu malzemenin kullanımıyla ilgili öngörünüz var mıydı? Böyle bir sıkıntı, teknik sorun var mıydı? Diye soruldu. Şöyle bir cevap verdi patron Can Gürkan: ‘Böyle bir malzemenin kullanımıyla ilgili herhangi bir yönetmelik, yasa maddesi veya öngörülmüş bir şey yoktu ona rağmen biz bu malzemenin kullanımı dahilindeydik. Ancak hepimiz biliyoruz ki 2006 yılından bu yana bu yanmaz ateks malzemenin kullanılması yasal olarak zorunlu. Soma faciasından sonra bunun denetlenmesi hızlandı ve çok sayıda işletme bu konuda soruşturma geçirdi. Yalnız her ne hikmetse 4 Ağustos’ta şuanda hiçbir meşrutiyeti kalmamış Bakanlar Kurulu çok acilen apar topar bir karar alarak, Bakanlar Kurulunun imzasıyla bu ateks denilen yanmaz malzemenin kullanımı işyeri sahibinin sorumluluğuna bırakarak, denetlemeler ve kullanım zorunlulukları 2019 yılına kadar ötelendi.

Burada meşrutiyeti kalmamış Bakanlar Kurulunda bu karar imza atan bakanlar kurulu üyelerinin hepsini daha önce milletvekilimiz Özgür Özel’in de söylediği gibi ‘Vicdanları kurusun’ demişti, ben bir adım daha atmak istiyorum aynı Ebu Leheb gibi elleri de kurusun diyorum vicdanları kuruduğu gibi. Bugün görülen dava bu kararın gölgesinde yapılmış bir davadır. Bütün maden şehitlerimizin anısına ve burada acı çeken binlerce şehit yakınına da yapılmış büyük bir saygısızlık ve haksızlıktır aynı zamanda. İçeride de büyük bir tepkisel yakınma da vardı şehit yakınları tarafından. ‘Katil’ diye bağrıldı Can Gürkan’a. Kendisi de ne yazık ki bu konuda yeterli ve tutarlı cevaplar veremedi“ şeklinde konuştu.


Bu haber toplam 272 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1