Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

CHP'li Akın Hastaneler hastanelik olmuş, acil müdahale lazım!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, kentteki devlet hastanelerin ekipman, fiziki yapı ve personel açısından içler acısı durumda bulunduğunu söyleyerek, "Hastaneler, hastanelik olmuş; acil müdahale lazım" dedi. !
Tarih: 6 Temmuz 2015 Pazartesi 12:13
CHP'li Akın Hastaneler hastanelik olmuş, acil müdahale lazım!
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Balıkesir'deki devlet hastanelerini mercek altına aldı. Bir süre önce ziyaret ettiği Gönen Devlet Hastanesi’nde bulunan eksiklikleri kamuoyu gündemine taşıyan Milletvekili Akın, Gönen Devlet Hastanesi’nde bulunan asansörlerin çalışmadığını ve bazı bölümlerinde elektrik olmadığını tespit etmişti. Benzeri bir durumun Ayvalık'ta yaşandığını kaydeden Akın, "Ayvalık Devlet Hastanesi’ne ilişkin sorunlar basına da yansıdı. Ayrıca vatandaşlardan bu konuda çok sayıda şikayet de alıyoruz. Hastanedeki doktor, hemşire, diğer personel ve ekipman eksikliği vatandaşımızı canından bezdirmiş durumda. Ayvalık Devlet Hastanesi’nde vatandaşlar, TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nca ‘kullanılması sakıncalı’ bulunan asansörlere biniyor. Makine Mühendisleri Odası ‘kullanılması sakıncalı’ raporunu sedye asansörleri için de vermiş. Aynı hastanede MR ve EKG cihazı bulunmaması nedeniyle hastaların, özel hastanelere yönlendirildiği belirtiliyor. Acil hastalara müdahale edecek ekipman bulunmuyor. Ayvalık önemli bir turizm merkezi. Ramazan Bayramı’ndan sonra gelecek tatilcilerle nüfusu yüz binlerle artacak. Şu anda işe yaramayan bu hastane o zaman nasıl hizmet verecek?" dedi.

Vatandaşların, randevu alarak gittikleri hastanede doktor bulamadıklarını söylediklerini aktaran Akın, “Böyle bir şey olabilir mi? Hastanede bulunan doktorlarımızın ve diğer personelin durmaksızın canla başla çalıştığını ve evlerinin yüzünü bile göremediklerini biz biliyoruz. Yaz aylarında nüfusu yüz binlere ulaşan bir tatil merkezi için kabul edilebilir bir şey mi bu? Binayı yapınca iş bitmiyor, kervan yolda falan düzülmüyor. İşte böyle yarım kalıyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Kendisini arayan vatandaşların hastanede tek bir doktorun birden fazla branşta hizmet vermeye çalıştığını söylediklerini de ifade eden Akın, şunları kaydetti: "Hastaneler, hastanelik olmuş; acil müdahale lazım. Ayvalık Devlet Hastanesi ve diğer ilçelerimizin devlet hastanelerinde yaşanan bu trajedinin düzletilmesi için ne gerekiyorsa yapacağım. Konuyu en kısa zamanda bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıyacağım. Birçok ilçemizden aynı konulu şikayetler geliyor. Bazı ilçelerimizin devlet hastanelerinde kalp damar doktoru bulunmuyor. Yaşlılarımız bu nedenle hastane hastane gezmek zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız, ilgili tıbbi cihazlar olmadığı için özel hastanelere avuç dolusu para ödemek zorunda kalıyor" şeklinde konuştu.

Öte yandan, Balıkesir Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Hocaoğlu, milletvekili Ahmet Akın'ın iddialarına cevap verdi. Hocaoğlu, Gönen'de ve Ayvalık'ta bulunan hastane asansörlerinde herhangi bir sorun olmadığını, aktif olarak kullanıldığını ve dönemsel olarak bakımlarının yapıldığını söyledi. 'Doktor bulmamamak' gibi bir durum söz konusu olmadığını belirten Genel Sekreter Hocaoğlu, hastanelerde belirli bir nöbet sistemi olduğunu kaydederek, Milletvekili Ahmet Akın'a, bilgi almak istediği takdirde yardımcı olabileceklerini vurguladı.  

BAHADIR DEMİRÇEVİREN


Bu haber toplam 356 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1