Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

2 Aylık Bebeğin İnanılmaz Yaşam Savaşı

Tekirdağ’da 26 Nisan 2015 tarihinde 32 haftalık bütün organları ters olarak doğan, hayati fonksiyonları ve kalbi durmuş olarak dünyaya gelen Buğlem bebek, 2 aylık tedavinin ardından sağlığına kavuştu.
Tarih: 23 Haziran 2015 Salı 09:52
2 Aylık Bebeğin İnanılmaz Yaşam Savaşı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tekirdağ’da 26 Nisan 2015 tarihinde 32 haftalık bütün organları ters olarak doğan, hayati fonksiyonları ve kalbi durmuş olarak dünyaya gelen Buğlem bebek, 2 aylık tedavinin ardından sağlığına kavuştu.
Buğlem bebek, 26 Nisan 2015 tarihinde Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa’da faaliyet gösteren Özel Star Medica Hastanesinde doğdu. 32 haftalıkken doğumu gerçekleşen Buğlem bebek, organları ters, kalbi ve hayati fonksiyonları durmuş bir şekilde dünyaya geldi. Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesinde yaşayan Serap Gürel ve Sinan Gürel çiftinin üçüncü çocuğu Buğlem bebek, hastanenin yeni doğan ünitesinde mekanik vantilasyon solunum cihazına bağlanarak tedavi altına alındı. Buğlem bebek 8 haftalık tedavinin ardından kendine gelerek sağlığına kavuştu.
Baba Sinan Gürel, bebeğinin sağlığına kavuşmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Bebeğimiz 2 aydır yoğun bakımda. Şu an durumu iyi bugün kısmet olursa taburcu olacağız. Bebeğimizin sorunu erken doğum ile beraber organlarının ters olması. Doğum sırasında kalbi durmuştu yapılan tedavilerin ardından bugün durumu iyi" dedi.
Bebeğin dünyaya geldiğinde hayati fonksiyonlarının durduğunu belirten Star Medica Hastanesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Uzman Doktor Mersiye Salihoğlu, "Bebek 26 Nisan 2015 tarihinde 32 haftalıkken sezeryan ile dünyaya geldi. Bebek doğduğunda hiçbir hayati fonksiyonu yoktu. Uzun ve zorlu bir canlandırma tedavisinin ardından hayata döndürüldü. Daha sonra yeni doğan bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Doğuştan bebeğin bütün organları yer değiştirmişti. Bebek yoğun bakım ünitesinde mekanik vantilasyon denilen solunum cihazına bağlanarak tedavisi başladı. Erken doğum olduğu için bebeğin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için akciğerlerinde de enfeksiyon vardı. 8 hafta boyunca uzun ve zorlu bir tedavi geçirdi. Zaman zaman kötüleşmeler oldu bebeğin durumunda. Yaptığımız tedavilere bebek olumlu yanıt verdi. 2 aylık bir tedavinin ardından bugün sağlıklı bir şekilde taburcu edildi" diye konuştu.
Bebekte karşılaşılan durumun tıpta çok nadir görülen bir hastalık olduğunu belirten Star Medica Hastanesi Kadın Doğum Uzmanı Başhekim Özgür Bige, "Bebeğin Total situs inversus hastalığı yani bütün organların yer değiştirmiş olduğunu gebelik sırasında tespit ettik. Bu durum çok nadir görülmektedir. Anneyi gebelik sırasında takip ederek bu durumu tespit ettik. Bebek doğduğunda hayati fonksiyonları da durmuş durumdaydı. Yapılan 2 aylık bir tedavinin ardından bugün sağlıklı bir şekilde taburcu oldu" ifadelerini kullandı.


Bu haber toplam 318 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1