Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Tekirdağ'da bu yıl da ramazan davulu yok!

Ramazan ayının simgesi olan ve asırlardır sürdürülen sahura davul ile kalkma geleneği Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa'da bu yıl da uygulanmayacak. Vatandaşların şikayetleri üzerine kaldırılan Ramazan davulu, ana cadde üzerinde geleneği yaşatmak amacıyla temsili olarak devam ettirilecek.!
Tarih: 18 Haziran 2015 Perşembe 12:21
Tekirdağ'da bu yıl da ramazan davulu yok!
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Ramazan davulcusu geleneğini, Süleymanpaşa Belediyesi bünyesindeki görevli davulcuların ana caddeler üzerinde mani söyleyerek temsili olarak davul çalmasıyla yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.

Ramazan davulunun Ramazan ayının simgelerinden olduğunu ve bu geleneğin unutulmaması gerektiğini belirten Başkan Eşkinat, "Bizim yıllardır devam eden geleneğimiz. Mani söyleyen, davul çalarak insanları sahura uyandıran önemli bir figür Ramazan davulcusu. Tabi 21. yüzyıla geldik. Artık herkes telefonla, çalar saatlerle uyanıyor. Toplumumuz da değişiyor ama geleneklerimizi de kaybetmemeliyiz. Geleneğimizi kaybetmemek için Süleymanpaşa Belediyesi kendi bünyesinde geleneksel Ramazan davulcusu çalışmasını yapacak. Simgesel olarak ana caddelerde mani söyleyerek uygun kıyafetlerle Süleymanpaşa’nın davulcusu Ramazan boyunca Süleymanpaşlılar ile beraber olacak. Her akşam ayrı bir mahallede bin kişilik iftar yemekleri yapılacak. Mahalle olan köylerimize göndereceğimiz tiyatro gruplarıyla da insanlarımızı Ramazan boyunca eğlendireceğiz. Ramazan geleneklerini yaşatmak adına köy meydanlarında tiyatro yapılacak. Hacivat Karagöz oynatılacak. Ramazan sokağı ile de vatandaşlara güzel bir Ramazan yaşatmayı hedefliyoruz" dedi.


Bu haber toplam 400 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1