Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Yrd. Doç. Dr. Erol Mütercimler Çanakkale Savaşı'nda açlık yoktu

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı nedeniyle Haliç Üniversitesi'nde anma etkinliği düzenlendi.
Tarih: 19 Mart 2016 Cumartesi 12:32
Güncelleme: 16 Haziran 2016 Perşembe 16:57
Yrd. Doç. Dr. Erol Mütercimler Çanakkale Savaşı'nda açlık yoktu
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Bir tarihin yeniden yazıldığı gündür 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi. Cephede kanlarının son damlasına kadar bu vatan uğruna savaşanların torunları onları bu günde unutmadı. Haliç Üniversitesi öğrencileri ve hocaları bu önemli günde vatan kahramanlarını anmak için bir etkinlik düzenledi.

Haliç Üniversitesi Kağıthane Yerleşkesi'nde gerçekleşen etkinlikte Çanakkale Savaşı tüm bilinmeyenleriyle anlatıldı. Ardından Haliç Üniversitesi Tiyatro Kulübü'nin hazırladığı Çanakkale oratoryosu sergilendi.

Anma töreninde Haliç Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Erol Mütercimler, Çanakkale Savaşı hakkında bilgi verdi. 18 Mart'ın önemine değinen Yrd. Doç. Dr. Erol Mütercimler; "O güne kadar dünya savaş tarihinin görmüş olduğu en büyük donanma Çanakkale Boğazı'na saldırdı. Sabahın ilk ışıklarıyla boğaza giren İngiliz ve Fransız donanmaları akşam saatlerinde artık burayı geçemeyeceklerini anlamışlardı" diye konuştu.

"İNTERNETTE DOLAŞAN MENÜ SAVAŞ SONRASI DÖNEME AİT"
Çanakkale Savaşı sırasında açlık olmadığını iddia eden Yrd. Doç. Dr. Mütercimler; "Gelibolu Kara Muharebeleri'nin yapıldığı siperlerde bu süreç boyunca açlık, yokluk, yoksulluk diye bir şey yok. Devlet burada günde beş öğün yemek verdi. Mönüler de ortada. Orada bulunan subayların, astsubayların askerlerin hatıratlarına baktığımızda verilen yemek çeşitlerini görebiliriz. O dönemde Osmanlı Devleti 3 büyük mutfak kurdu. Birisi Keşan'a, diğeri savaş alanına yakın. Üçüncü mutfak ise siperlerdedir. Savaş sekiz buçuk ay sürmüş. Öyle gün gelmiş ki bir dakikada 7 asker hayatını kaybetmiş. Biz böyle bir savaştan söz ediyoruz. Bu askerin bu kadar güçle savaşı sürdürebilmesi için karbonhidratla beslenmesi gerekiyor.
Açlık aşağıda yani Arap Cephesi'nde, Yemen'de vardi. Hatta öyle bir boyuttaydı ki asker çöl çekirgelerini kavurup yemek zorunda kaldı. İnternette askerlerin yağsız çorba ve hoşaf içtiğine dair bir mönü dolaştırılıyor. Ama bu mönünün tarihine bir bakmalılar.Orada yazan tarih Kasım 1917'dir. İnsanlar üstündeki tarihe bile bakmadan buna inanıyorlar. O mönüde yazan tarihte savaş yoktu. Çanakkale'de savaş 9 Ocak 1916'da bitmişti" ifadelerini kullandı.

"BİRLİK VE BERABERLİĞE İHTİYACIMIZ VAR"
Bu önemli günde birlik ve berberlik duygusuna vurgu yapan Haliç Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanı Ömer Rasim Şişman da; " 'Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde' diye başlayan bir söz vardır. Bugün gerçekten buna çok ihtiyacımız var. Etkinliğimize gelen genç arkadaşlarımız taraftar atkılarıyla buradalar. Herkes neye inandıysa buraya o şekilde geldi. Hepimiz birlik ve beraberlik içerisindeyiz. Bugün 101. yılında Çanakkale şehitlerimizi anıyoruz" dedi.

SİNEM ERYILMAZ 


Bu haber toplam 488 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1