Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

YKS sonuçları sorgulama ÖSYM üniversite yerleştirme sonuçları

Tarih: 31 Ağustos 2018 Cuma 00:06
YKS sonuçları sorgulama ÖSYM üniversite yerleştirme sonuçları
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
ÖSYM'den YKS adaylarına gece sürprizi... 14 Ağustos'ta sona eren YKS tercihlerinin ardından milyonlarca öğrenci sonuçlarını merak ediyordu.

Merakla beklenen açıklama ÖSYM'den geldi. Üniversite hayali kuran öğrencilerin gerçekleştirdiği tercih işlemlerinin sonuçları 00.02'de erişime açıldı. Tercih sonuçları açıklandı, şimdi sıra üniversite kayıt işlemlerinde. Sonuçlarını öğrenen öğrencilerin kayıt maratonu başlayacak.

Peki, YKS tercih sonuçları nasıl görüntülenir? Üniversite yerleştirme sonuçları sorgulama nasıl yapılır? Üniversite kayıt işlemleri ne zaman başlayacak? İşte 2018 YKS tercih sonuçları sorguma ekranı ve merak edilenler...

YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMA

YKS tercih sonuçları, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden açıklandı. Adaylar sonuçlarına T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak erişim sağlayabilecek. YKS tercih sonuçlarına, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz...


YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

2018 ÜNİVERSİTE KAYIT TARİHİ NE ZAMAN?

Tercih sonuçları açıklandı, şimdi sıra kayıt işlemlerinde. Milyonlarca öğrenci sonuçlarını öğrendikten sonra üniversitelere kayıt işlemlerini gerçekleştirecek. ÖSYM'nin yayımladığı 2018 YKS tercih kılavuzuna göre, kayıt hakkı kazanan adaylar elektronik kayıtlarını 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında, kesin kayıt işlemlerini de 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapacak.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2018-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak.

Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacak.

Ek Yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak.

Ek yerleştirme tercih ücreti 15,00 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.

ÜNİVERSİTE BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Tercih sonuçlarının açıklanmasından sonra üniversite kayıtları ne zaman, hangi tarihte yapılacak sorusunu soranlar için resmi açıklama yapıldı. Buna göre kayıtlar 3 Eylül 2018 tarihinde başlıyor, 7 Eylül 2018 tarihinde sona eriyor.

2018 ÜNİVERSİTE EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ

Tercihlerin açıklanmasından sonra kayıt işlemleri başlarken 2018 yılında üniversiteler ne zaman açılacak, sorusunu soranlar için YÖK’ten gelen açıklamaya göre resmi açılış tarihi 24 Eylül 2018. Üniversiteler bir hafta önceden veya bir hafta sonrasından eğitim-öğretim dönemini başlatıyor.

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin heyecan içinde beklediği YKS tercih sonuçları ile ilgili araştırmalar sürüyor. Daha önce KPSS sınavının 31 Ağustos'ta açıklanacağı belirtilmişti. Ancak ÖSYM verdiği tarihten 2 gün önce açıklayarak adaylara sürpriz yapmıştı. KPSS sonuçlarının ÖSYM'nin resmi sitesinden 29 Ağustos'ta açıklanmasından sonra gözler YKS tercih sonuçlarına çevrildi. Adaylar tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda araştırmalarını arttırdı. Konuyla ilgili yine en doğru ve güvenilir bilgileri Sabah.com.tr'den öğrenebileceksiniz. İstediği üniversite de öğrenimlerini sürdürmek isteyen adayların 2018 YKS üniversite tercih yerleştirme sonuçlarını merak içinde bekliyorlar. Peki ÖSYM ile YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? 2018 YKS tercih sonuçları sorgula! İşte tüm detaylar...

2018 YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Üniversite adayları YKS tercih sonuçlarını açıklanacağı tarihi merak içinde bekliyorlar. Konuyla ilgili araştırmalarını sürdüren adaylar ÖSYM'den gelecek resmi açıklamayı bekliyorlardı. ÖSYM'den gelen son dakika bilgisine göre YKS tercih sonuçları açıklandı.

2018 ÖSYM YKS TERCİH SONUÇLARI SORGULA!

2 milyon civarında öğrenci nefesleri tuttu. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasına geri sayım başladı. Üniversite hayallerini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler YKS tercih sorgulama sonuçlarına bu sayfadan ulaşabilirler.

Bu haber toplam 5482 defa okunmuştur.
Etiketler:
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1