Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni, Üst Düzey Katılımlarıyla Gerçekleşti

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi 2015-2016 eğitim öğretim yılı mezuniyet töreni AKKM Büyük Salonunda üst düzeyin de katılımlarıyla gerçekleşti.
Tarih: 24 Haziran 2016 Cuma 15:27
YDÜ Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni, Üst Düzey Katılımlarıyla Gerçekleşti
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Mezuniyet törenine, KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber, Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu, Bağımsız Milletvekilleri Hasan Taçoy ve Menteş Gündüz, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Rektör Yardımcıları, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan, Dekanlar, Öğrt. Üyeleri, mezun öğrenciler ve aileleri katıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre tören, Tıp Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan öncülüğünde  Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin ve ardından mezunların salona davet edilmesi ile başladı.

Tören daha sonra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile Kıbrıs-Türk özgürlük mücadelesi Liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş ile tüm şehitler  ve ömrünü insan sağlığına adamış ebediyete intikal etmiş meslek büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Ardından yoğun programı dolayısıyla törene katılamayacağını bildiren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hüseyin Özgürgün'ün mesajı okundu. Başbakan mesajında, mezunlara bundan sonraki hayatlarında başarılar diledi. Daha sonra müzik dinletisi gerçekleştirilen tören, konuşmalarla devam etti.

“YDÜ TIP FAKÜLTESİ HEM EĞİTİMİNDE HEMDE BİLİMSEL ARAŞTIRMA VE SAĞLIK HİZMETİNDE ULUSLARARASI DÜZEYDE ARANAN SAYGIN BİR MERKEZ HALİNE GELDİ

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gamze Mocan, Fakülte olarak vizyonlarının hem tıp eğitiminde hem de bilimsel araştırma ve sağlık hizmetinde uluslararası düzeyde aranan saygın bir merkez olduğunu belirtti. Mocan, teknolojinin üst düzey olanak sağladığı hastaneler ile bilimin aydınlatıcı gücünü kullanabilen, halkı eğitip bilinçlendiren toplumun geleceğini, sağlığı, çevresi, doğası ve sahiplenen öğretim üyeleri ile üniversitenin daha da güçlü ve zengin bir hal aldığını söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi hastanesinde bulunan merkezlerden söz eden Mocan, Genetik Kanser Tanı Merkezi, Diyaliz Merkezi, Tüp Bebek Merkezi, Sigara Bırakma Merkezi, Check-up Merkezlerinin mevcut olup öğrencilerin burada staj yaptıklarının altını çizdi.

Prof. Dr. Gamze Mocan; “İlim ve irfan yuvası fakültenizle ömür boyu gurur duyarken bizde sizlerle gurur duyacağız. Bu uzun ve zor yolda şansınız açık olsun” dedi.

“MESLEKLERİNİZİ INŞA EDERKEN ATACAĞINIZ HER ADIMDA GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN YANLARINDA OLACAĞIZ"

Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tamer Şanlıdağ; Sevgili mezunlar, bugünden sonra meslektaşlarımız olarak sizlerde iş başında olacaksınız. Sizler ulusal değerleri koruyarak evrensel değerlerle bütünleşmiş yaratıcı fikir ve uygulamaları ekip çalışması içinde meslek etiği ilkeleri ile gerçekleştirebilen kişiler olacaksınız. Sizlerin bu hedef doğrultusunda üzerinize düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceğinize inanıyorum.” Dedi.  Mesleklerini inşa ederken atacakları her adımda genç meslektaşlarının hocalar olarak yanlarında olacaklarını belirten Şanlıdağ, varlığımızla, bilgimizle, tecrübelerimizle, kalbimizle ve başarı dileklerimizle hep sizinle olacağız. Yolunuz açık olsun” açıklamalarında bulundu.

“DOKTORLUK ÇEVREYE ÖRNEK OLUNMASI GEREKEN BİR MESLEKTİR”

Sağlık Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu da, doktorluğun çevreye örnek olunması gereken bir meslek olduğunu, genç meslektaşlarının hayat boyu insanlara sağlık hizmetini en iyi şekilde sunacaklarından şüphe duymadığını söyledi. Öncelikle mezunlara sağlık, başarı ve mutluluk diledi ve canı gönülden tebrik etti.

“HEKİM OLARAK OMUZLARINDA BÜYÜK BİR YÜKÜ DEVRALDINIZ. BU SORUMLULUK VE GÖSTERECEĞİNİZ ÇABAYLA IYİ YERLERE GELECEĞİNİZDEN EMİNİM”

KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber ise, bu onurlu günde yakın Doğu Üniversitesi ailesinin yanında olmaktan oldukça mutluluk duyduğunu dile getirip, mezun olduktan sonra öğrencilerin bir rahatlama hissedebileceğini ancak bir hekim olarak aslında omuzlarında büyük bir yükü devraldıklarını söyledi. Mezunların bu sorumluluk ve gösterecekleri çabayla iyi yerlere geleceğinden emin olduğunu vurgulayan Siber, hastaları mutlu edeceklerine inanç belirtti.

Tıbbın günümüzde bütün hastalıkları tedavi etmesinin mümkün olmadığına dikkati çeken Siber, sağlıkçıların hastaya yaklaşımı, sevgisi, saygısı ve etik kurallara bağlılığının hasta için her şeye bedel olduğuna dikkat çekti. Siber, bir hastanın hekime sevgi ile teşekkürünün değerinin paha biçilmez olduğunu ifade etti.

“SİYASET İÇİN DOKTOR OLUNMAZ, SİYASET GEÇİCİDİR”

Törende yer alan Sağlık Bakanı ve kendisinin de doktor olduğunu anımsatan Siber, ancak siyaset için doktor olunmaması gerektiğini vurgulayarak: "Elbette ki siyaset de vatandaşa bir hizmettir, ama doktorluk bir meslektir. Siyaset geçicidir. Onun için mesleğinizin ve taşıdığınız bu diplomanın değerini iyi bileceğinize inanıyorum" dedi.

Yaşam boyu eğitim ve öğrenmenin önemine dikkati çeken Siber, bu anlamda mezun öğrencilere sürekli kendilerini geliştirmeleri tavsiyesinde de bulundu. Sağlığın insan yaşamındaki önemini vurgulayan Siber,  sözlerine şu ifadelerle devam etti;

"Şöyle bir düşünün. Hayatımızda yaşadığımız bir çok olumsuzluktan sonra 'sağlık olsun' deriz. Onun için sağlık her şeyden önemlidir. Sağlığını size emanet eden insanlara yaklaşımınız sizi hekimlikte başarılı kılacaktır"

Kendisinin  30 yıl önce Hekimlik yapmaya başladığında ülkede kardiyolog olmadığını, bir adet ultrason cihazı olduğunu anımsatan Siber, bugün tıp alanında yaşanan gelişmeleri ülkedeki sağlık kurumlarının takip etmesinin ve teknolojik imkanların ülkede de yer almasının sevindirici olduğunu, başarılı gençlerle daha da güzel işlere imza atılacağına inandığını söyledi.

TIP FAKÜLTESİ'NDE DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERE ALTIN MADALYA TAKDİM EDİLDİ

Tıp Fakültesi'nde en yüksek not ortalamasıyla birinci gelen öğrenciye Altın madalyası ve Diploması KKTC Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber tarafından takdim edildi. Diplomaları vermek üzere sırasıyla Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Tamer Şanlıdağ ve öğretim üyeleri teker teker sahneye davet edildi ve mezunlara diplomaları takdim edildi.

Tören mezunların toplu resim çektirmesi ve keplerini atmalarıyla sona erdi. 


Bu haber toplam 420 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1