Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

YDÜ Güzel Sanatlar Sarajevo’da

Yakın Doğu Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin organizasyonunu yaptığı İZDÜŞÜM-S Sergisi Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açıldı.
Tarih: 22 Nisan 2016 Cuma 11:54
YDÜ Güzel Sanatlar Sarajevo’da
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

 Sergi açılışında, Bosna Hersek Kültür Bakanı Mirvad Kurić, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Kültür Ataşesi Soner Şahin, Sarajevo Academy of Fine Arts Dekanı Marina Finci, Dekan Yardımcısı Nusret Pasic, Sarajevo Museum of Contemporary Art müdürü Enver Hadziomerspahic ve Olimpijski Muzej müdürü Edin Numankadic başta olmak üzere çok sayıda yönetici, sanatsever ve sanatçı yer aldı. Katılımcı sanatçıları temsilen Uğurcan Akyüz, Mustafa Hastürk ve Hasan Zeybek katıldılar.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Galerija Preporod’da açılan İZDÜŞÜM-S sergisi, YDÜ GSTF’nin 2015-2016 Akademik yılında gerçekleştirmekte olduğu, BEŞ BAŞKENT BEŞ SERGİ projesi kapsamında (Türkiye-Ankara, Azerbaycan-Bakü, Bosna Hersek-Saraybosna, Estonya-Tallin, KKTC-Lefkoşa) yer alan ve sonuncusu fakültenin kuruluşunun onuncu yılında Lefkoşa’da açılacak sergi dizilerinden üçüncüsü olma özelliğini taşımaktadır.

YDÜ, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nin organizasyonunda; projenin ilk sergisi Ankara’da “İZDÜŞÜM-A” adıyla Galeri Çankaya’da 16-30 Ekim 2015 tarihleri arasında; projenin ikinci sergisi ise 18-23 OCAK 2016 tarihleri arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de “İZDÜŞÜM-B” adıyla Artvilla Galerisinde gerçekleştirilmişti.

 Prof. Dr. Uğurcan Akyüz, “Sergimizin başarısının yanı sıra, bu tür uluslararası etkinliklerin Yakın Doğu Üniversitesi’nin tanınırlığına katkı sağladığını bir kere daha gördük. Sanatçılar, akademisyenler ve özellikle de Kültür Bakanı ile yaptığımız görüşmelerin kısa sürede ışıldayacağına inanıyoruz. Davetimiz üzerine Bakan Mirvad Kurić, Sanat Akademisi Dekanı Marina Finci, Çağdaş Sanat Müzesi Müdürü Enver Hadziomerspahic ve Galerija Preporod Müdürü Mirsada Balzić ile birlikte YDÜ 2.Resim Çalıştayı kapanış sergisine katılacağını belirtti.  Sanata destekleri nedeniyle özellikle Üniversitemiz yönetimine bir kez daha teşekkür ederiz” dedi.

 Sergi sorumlusu Öğrt. Gör. Hasan Zeybek ise sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, “Yurtdışında organize ettiğimiz sergilere bir yenisini daha ekledik. Diğerlerinde olduğu gibi bu sergide de, başkentler arasında bir sanatsal köprü, kültürel bağ ve sanatçıların işleri ile içsel bir izdüşüm oluşturmaya çalıştık.  İZDÜŞÜM-S sergisine YDÜ’den akademisyenler, mezun veya halen öğrenimlerine devam eden öğrenciler ile akademi dışında resim çalışmalarını yürüten on sekiz sanatçı katıldı. Sergide, farklı teknikler ile yapılmış toplam 27 çalışma yer aldı. Sergimizin gerçekleşmesi sürecinde başta Yakın Doğu Üniversitesi, Galerija Preporod, Değirmenlik Belediyesi ve katılımcı sanatçılar olmak üzere bizleri destekleyen herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 


Bu haber toplam 532 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1