Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Tuğrul Türkeş, Mehmet Ali Talat'la görüştü

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Lefkoşa’daki temasları kapsamında KKTC ‘nin ikinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile görüştü.
Tarih: 22 Nisan 2016 Cuma 15:27
Tuğrul Türkeş, Mehmet Ali Talat'la görüştü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt


KKTC’de temaslarına devam eden Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, KKTC ‘nin ikinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat’ı ziyaret etti. Türkeş'e, ziyareti kapsamında Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay da eşlik etti. Talat’ın ofisinde gerçekleşen görüşmede konuşan Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş, birkaç aydır Kıbrıs’ı ziyaret edemediğini anımsatarak, ziyaretleri çerçevesinde ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’yla görüştüğünü ve müzakerelerle ilgili bilgi aldığını söyledi. Türkeş, siyasi partilerin çalışmalarıyla ilgili de bilgi edinmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini belirterek, dün de yeni kurulan hükümete hayırlı olsun ziyareti gerçekleştirdiğini, Talat’ı da ziyaret ederek siyasi değerlendirmelerini dinlemek istediğini belirtti.

TALAT: “2016 KRİTİK YIL”
KKTC İkinci Cumhurbaşkanı ve CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da, son zamanlarda Güneyde gerçekleşecek seçimler nedeniyle, her ne kadar onlar kabul etmese de Kıbrıs konusunda bir yavaşlamanın söz konusu olduğunu ifade ederek, uluslararası ilginin de Anan Planı dönemindeki gibi olmasa da, farklı boyutlarda yüksek olduğunu söyledi. Şu anki durumun güneydeki seçim geçilerek Rum tarafının konuya iyice konsantre olmasına bağlı hale geldiğini belirten Talat, ”Ben hala umutluyum, 2016 kritik yıl” dedi. Kıbrıs konusunun yanı sıra kısa süre önce bir de hükümet değişikliği yaşandığını hatırlatan Talat, “Değişikliği diyorum çünkü bu hükümet bir kriz yaşamadan bozuldu. Bir gün sabah uyandık UBP biz hükümetten çekiliyoruz dedi. Yeni hükümet arayışına girdi” dedi.

Talat, kurulan hükümetin azınlık hükümeti olduğuna işaret ederek, hükümet programının bugün okunduğunu, pazartesi görüşüleceğini ve sonrasında da güven oylamasına gidileceğini anlattı. Önümüzdeki dönemde muhalefet partisi olarak görev yapacaklarını, hedefledikleri ancak gerçekleştiremedikleri reformları yapması halinde hükümete destek olacaklarını söyleyen Talat, son seçimden bugüne 3. hükümetin kurulduğunu, eğer güvenoyu alamazsa yeni bir hükümetin de kurulabileceğini kaydetti. Talat, öyle bir durumda bir seçim döneminde 4. Hükümetin kurulmuş olacağını, 50 yıllık çok partili sistem içerisinde 48 hükümet kurulduğunu söyleyerek, “bunlar artık şapkayı yere koyup sistemi ele almamız gerektiğini düşündüren şeyler” dedi. 


Bu haber toplam 341 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1