SONDAKİKA HABERLERİ CEP TELEFONUNUZA BİLDİRİM OLARAK GELSİN Mİ?

:

:

:

Şölen’den Çağrı: “Rafta Yeniye Ne Kadar Yer Açarsanız, Tüketici De O Kadar Çok Kazanır”

Tarih: 14 Nisan 2017 Cuma 17:30
Şölen’den Çağrı: “Rafta Yeniye Ne Kadar Yer Açarsanız, Tüketici De O Kadar Çok Kazanır”
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Çikolata ve çikolatalı ürünler sektöründe Türkiye’nin en hızlı oyuncularından Şölen’in CEO’su Elif Çoban, İstanbul’da düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı’nda ‘Farklılaşma, Markalaşma’ başlıklı oturumda konuştu.

Yerel satış noktalarının üreticinin müşterisiyle arasında kurduğu değer zincirinin en önemli halkası olduğuna dikkat çeken Elif Çoban, yerel zincirlere şu çağrıda bulundu: “Raflarda yeniye ne kadar yer açarsanız, tüketici o kadar kazanır. Daha çok ürün deneme fırsatı bulur, oluşan rekabet ortamında bir yandan markalar kazanır bir yandan da siz kazanırsınız.” 

Türkiye’nin gıda alanında lider şirketlerinden Şölen, Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Yerel Zincirler Buluşuyor Konferansı’na katıldı.

Şölen CEO’su Elif Çoban, Marka Danışmanı Güven Borça’nın moderatörlüğünü yaptığı ‘Farklılaşma, Markalaşma’ başlıklı oturumda Şölen’in markalaşma hikayesini anlatırken, yerel zincirlere de ‘yeni ve farklı olana’ cesaretle sahip çıkma önerisinde bulundu. 

“Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan?”

Yerel satış noktalarının önemine dikkat çeken Elif Çoban, bir ürünün raflarda yer aldığı oranda tüketiciyle tanışma fırsatı olduğunu söyledi.

Türkiye’den doğan, adını tüm dünyaya duyuran bir şirketin Türk tüketicisiyle de daha rahat bir şekilde buluşması gerektiğini hatırlatan Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler daha iyi biliyorsunuz ki marketlerde bırakın bir metrekareyi bir santimetrelik bir alanın bile anlamı çok büyük.

Bu alanların doğru belirlenmesiyle birlikte raf kullanımı, müşteri yönlendirme konularında siz de verimlilik esasında yeni bir döneme geçmiş olacaksınız. Böylece başarılı bir ticari döngü oluşacak. Tavuk mu yumurtadan, yumurta mı tavuktan meselesine gelecek olursak; siz ne kadar yer açarsanız, tüketici o kadar çok ürün deneme fırsatı bulacak.

Bir yandan markalar kazanırken bir yandan da siz kazanacaksınız. Biz yenilikçi ürün üretmekte, kazandığımızı işimize ve ürünümüze yatırmakta ne kadar özverili ve cesursak, sizin de bizim ürünümüzün görünürlüğüne daha çok şans vermek için aynı cesareti sergilemeniz gerekiyor.”

“Şölen yaparsa farklı yapar dedirttik”

Şölen’in 1989 yılında sadece 50 kişilik bir ekiple kurulmuş genç bir şirket olduğunu hatırlatan Elif Çoban, “Pazarda bu kadar köklü, yerleşik markalar varsa, mutlaka bir çıkış yolu bulmalısınız. Aksi halde, tutunmanız mümkün değil, imkânsız.

Biz, bu çıkış yolunu yenilikçilikte bulduk. Türkiye’yi Türkiye’de olmayan ürünlerle tanıştırdık. Perakendecinin, yerel zincirin rafında bana da yer açması için kuş kondurmam gerekiyordu, biz bu kuşu kondurduk. Şölen yaparsa, farklı yapar dedirttik” şeklinde konuştu. 

“Ne kazanıyorsak, işimizi büyütmek için harcıyoruz” 

Şölen’in markalaşma stratejisini de anlatan Elif Çoban, “Bugün geldiğimiz noktada, bizi biz yapan en önemli bakış açısı her dönemde yenilikçiliğe ve cesur adımlara inancımızdır. Yenilikçilik ve cesaret bizim DNA’mızda var.

Cesaretle, yurtdışına açıldık. Genellikle markalaşma denildiğinde önce yurtiçinde tutunma, ardından yurtdışına açılma akla gelir. Şölen’in başarı öyküsü, bu sıralamanın tam tersi şeklinde gelişti” dedi. 

Elif Çoban, ihracatla, küreselleşerek büyüdüklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Farklı pazarlara -ki bu pazarların önemli bir bölümü gelişmiş, Batı ülkeleriydi- üstün nitelikli ürünler satarak iyi bir öğrenme süreci geçirdik.

Ardından, elde ettiğimiz bilgi birikimini, gözlem gücünü yenilikçi damarlarımızla besledik. İhracattan kazandığımız her kuruşu işimize, Türkiye’ye yatırdık. Çoban Ailesi olarak bugün de topluca benimsediğimiz ana ilkemiz budur. Ne kazanıyorsak, işimizi büyütmek için harcıyoruz.”

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur.
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Turk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1