Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Şentop 'Yeni anayasa ile birlikte başkanlık sistemi de Türkiye için gereklidir'

AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Yeni Anayasa ile birlikte başkanlık sistemi de Türkiye için gereklidir” dedi.
Tarih: 6 Şubat 2016 Cumartesi 18:50
Şentop 'Yeni anayasa ile birlikte başkanlık sistemi de Türkiye için gereklidir'
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Canik Belediyesi’nin düzenlediği konferanslar serisinin ikincisi olan "Yeni Türkiye Yolunda Yeni Anayasa" konulu konferansa katılmak üzere Samsun'a gelen AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Canik Kültür Merkezi'nde sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, partililer ve vatandaşlarla kahvaltıda bir araya geldi.

MİLLETİN ADAMINA VE BAŞBAKANA DESTEK
AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş ile birlikte AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve ilçe belediye başkanlarının da yer aldığı kahvaltının ardından konuşan Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Türkiye'nin mutlaka Başkanlık Sistemi'ne geçmesi ve yeni Anayasa’yı gerçekleştirmesi gerektiğine işaret etti. Genç, “Yeni Türkiye yolunda değişim ve dönüşümü gerçekleştirmek üzere milli bir anayasa ihtiyacı olduğunun hepimiz farkındayız. 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyan Milletin Adamı Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Başbakanımıza çıktıkları bu yolda katkı sağlamak amacıyla Canik Belediyesi olarak Yeni Türkiye Yolunda seri konferansları düzenliyoruz” şeklinde konuştu.

"ANAYASA DEĞİL, SİYASİ İKTİDAR TARTIŞMASI"
AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, yeni Anayasa'nın gerekliliğine dikkat çektiği konuşmasında, "Türkiye’de anayasalar devleti milletten tecrit etmek, milleti devletin haricinde devre dışı bırakmak için hazırlanmış metinlerdir. Anayasa tartışması bir hukuk tartışması değildir. Anayasa tartışması Türkiye’de siyasi iktidar tartışmasıdır. İktidarını sadece anayasadan alan iktidar odakları, yeni anayasa tartışmasından çok rahatsızlar. Bu tartışmayı ortadan kaldırmak istiyorlar. Ya da yeni anayasanın için boşaltarak yeni olmaması için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar” ifadelerini kullandı.

“HAKİMİYETİN YEGANE KAYNAĞI MİLLETTİR”
Milletten iktidar yetkisi alamayanların, anayasa üzerinden bunu aldığını ileri süren Şentop, şunları söyledi: “Bizim yeni anayasayla yapmak istediğimiz, hakimiyetin yegane kaynağının millet olduğu ve iktidar yetkisinin sadece milletten ve seçim yoluyla alınabileceği esasını anayasayla benimsetmektir. Anayasayı bir siyasi iktidar kaynağı olmaktan çıkarmaktır. Türkiye’de 140 yıldır var olan parlamenter sistem işletilemediği için yeni sistem ihtiyacı doğuyor. 2002'de halkımız AK Parti'ye Türkiye'nin değişimi sağlaması için görev vermiştir. Yeni Anayasa ile birlikte başkanlık sistemi de Türkiye için gereklidir.”

ÇARŞAMBA’DA KONFERANS VERDİ
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, kahvaltının ardından Havza’da AK Parti Samsun İl Başkanlığı’nca Bayır Bucak Türkmenlerine yardım malzemesi götürecek 9 TIR’ı uğurlama törenine katıldı. AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel’i de ziyaret eden ve teşkilat üyeleriyle görüşen Şentop, Hukuk Fakültesi’nde de "Yeni Anayasa" konulu konferans verdi.


Bu haber toplam 430 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1