Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Sağlıklı nesiller için ilk hedef çocuklar

Türk Böbrek Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 2013 yılında imzaladığı işbirliği protokolü gereği eğitimler devam ediyor. İstanbul Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde verilen eğitimlerin yanında bugüne kadar İstanbul genelinde 44 okulda, 6 bin 800 öğrenciye ..
Tarih: 16 Şubat 2016 Salı 14:42
Sağlıklı nesiller için ilk hedef çocuklar
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Ülke genelinde ise toplam 67 okulda, 12 bin 500’ün üzerinde öğrenciye ulaşma imkanı bulan Türk Böbrek Vakfı, “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimleri ile direk olarak öğrenciler, dolaylı olarak ise ailelerini kapsayan bilinçlendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Programda söz alan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Bu kadar kısa sürede bu kadar çok öğrenciye ulaşmış olmak büyük bir başarı. Ulaştığımız öğrencilerin yanı sıra aileleri de düşünüldüğünde ‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimlerini son derece önemli buluyoruz. Eğitim ilk olarak 2013 yılında başladı ve maalesef o dönem tuz tüketimi farkındalığı bu kadar değildi. Fakat bugün gördüğümüz tabloda özellikle 3-4. sınıf öğrencilerini çok başarılı buluyoruz. Bu eğitimlerle çocuklar ailelerini ve çevrelerini uyarıyorlar bu ve bunun gibi girişimlerle tuz tüketiminde bir azalma olduğunu gözlemliyoruz. Restoranlarda, yemekhanelerde tuzluklara erişim zorlaştırılıyor ve pek çok gıda üreticisi- satıcısı kullandıkları şekerin cinsi konusunda tüketiciyi bilgilendiriyorlar” dedi.

Çocukların düşünüldüğünden daha fazla beslenme ve diyet akımları ile ilgilendiğini dile getiren TBV Başkanı Timur Erk, “Bu eğitimlerde hiçbir şey yasaklanmıyor, sadece miktar ve sıklık konularında uyarılarda bulunuluyor. Ayrıca belirtmek isterim; gençleri bekleyen tehlikelerden biri de moda ve TV endüstrisindeki beden algısı. Kızları “0 beden” ile erkeleri “karın kası” ile kalıba sokan algıları yeni nesil için son derece sakıncalı buluyorum” dedi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, TBV Başkanı Timur Erk, TBV Destekçisi Hasan Yalnızoğlu, TBV Renal Dahiliye Uzmanı Dr. Mine Özçakı ve TBV Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın’ın katılım ve anlatımlarıyla gerçekleştirilen eğitime aralarında, 3., 4., 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin olduğu yaklaşık 700 öğrenci katıldı.
Türk Böbrek Vakfı Projeler Koordinatörü Ayşe Onat’ın eğitim sunumu başlayan program, Renal Dahiliye Uzmanı Dr. Mine Özçakı ve Diyetisyen Gökçen Efe Aydın’ın bilgilendirme ve soru - cevap bölümü ile devam etti. Öğrencilerinde aktif katılım sağladığı eğitim, TBV Başkanı Timur Erk’in İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’a plaket takdimi ile devam etti. Vakfın 30. Yılı münasebetiyle Borusan Çocuk Korosu tarafından verilen mini konserde eğitim katılan öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı. 


Bu haber toplam 213 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1