Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

NATO'dan skandalla ilgili yeni açıklama

Tarih: 23 Kasım 2017 Perşembe 20:55
NATO'dan skandalla ilgili yeni açıklama
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Norveç’te düzenlenen Trident Javelin tatbikatında Atatürk’ün ‘düşman taraf’ içinde gösterilmesi, iç haberleşme sisteminde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adına açılan hesap aracılığıyla olumsuz mesajlar verilmesinin neden olduğu skandalın ardından Türkiye’den resmen özür dileyen NATO, Ankara’ya garanti verdi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, benzer bir olayın bir daha yaşanmayacağına dair güvence verdi.

Stoltenberg, NATO karargahında Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine yaşanan skandala değinerek, “NATO askeri yetkilileri olayın nasıl meydana geldiğine yönelik soruşturma yürütüyor.

Bunun yanı sıra bu tür bir olayın tekrar yaşanmaması için prosedürleri gözden geçiriyoruz. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak olaya ilişkin özürlerimi ilettim ve olaydan haberdar olunur olunmaz NATO’nun derhal harekete geçtiği konusunda kendisini bilgilendirdim” dedi. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile Kanada’da görüştüğünü hatırlatan Stoltenberg, “Özürlerimi onlara da ilettim ve askeri yetkililerimizin gelecekte benzer bir olayın yaşanmamasının nasıl sağlanacağına ilişkin çalıştıkları konusunda güvence verdim” ettim.

Stoltenberg, “Türkiye önemli bir müttefik ve İttifak’a farklı şekillerde katkı sağlıyor. Türkiye’nin İttifak’a katkılarına çok değer veriyoruz ve bu nedenle de bir daha bu tür olayların yaşanmamasını sağlamalıyız” ifadelerini kullandı.  

Stoltenberg, olayın ortaya çıkmasının ardından da yazılı açıklama yaparak, “Yaşananlar bireysel eylemlerin bir sonucudur ve NATO’nun görüşlerini yansıtmamaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Stoltenberg, olayın ortaya çıktığı gün yaptığı açıklamada görevlilerin NATO personeli olmadığını ve Norveç ordusuna bağlı çalıştıklarını söyleyerek, ‘yapılacak disiplin işleminin Norveç makamları tarafından belirleneceğini’ duyurmuştu. NATO, olay konusunda Norveç ile temasta kalma kararı almıştı.

Bu haber toplam 2644 defa okunmuştur.
Etiketler:
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1