Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Mustafa Koç son yolculuğuna böyle uğurlandı

Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, bugün son yolculuğuna uğurlandı.
Tarih: 25 Ocak 2016 Pazartesi 14:21
Mustafa Koç son yolculuğuna böyle uğurlandı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, bugün son yolculuğuna uğurlandı.
 
Mustafa Koç'un tabutunun üzerine Sadberk Hanım müzesinden getirilen bordo renkli bir Osmanlı Sancağı örtüldü. Cenazeye iş, sanat ve spor dünyasından büyük katılım oldu.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da törene katıldı. Koç, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'nde yapılan cenaze töreninin ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi. 
 
Koç'un eşi Caroline Gireud Koç, kardeşleri Ömer Koç ve Ali Koç ile aile üyelerinin boyunlarında 'Seni unutmayacağız Mustafa Koç' yazılı atkılar olduğu görüldü.
 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ndeki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan eşi Emine Erdoğan Koç Ailesine taziyelerini sundu.
 
21 Ocak Perşembe günü, evinde spor yaparken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden 56 yaşındaki Mustafa Koç, son yolculuğuna uğurlandı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç için ilk tören Üsküdar’daki Koç Holding binasında tören düzenlendi. Saat 09.30 sıralarında başlayan tören 10.15 sıralarında sona erdi. Basına kapalı gerçekleşen törene Koç’un ailesi, akrabaları ve çalışanları katıldı. 
 
Tören sonrasında Koç'un cenazesi Ali Koç ve Ömer Koç'un omzunda Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne götürülmek üzere cenaze aracına konuldu.   
 
Cenazenin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi'ne getirilişi sırasında Ali Koç tabuta omuz verdi.
 
OSMANLI SANCAĞI İLE UĞURLANDI
 
Törenin ardından Koç'un cenazesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisine getirildi. 
 
Mustafa Koç’un tabutunun üzerine, babaannesi Sadberk Hanım'ın  adına kurulan Sadberk Hanım Müzesi’nde muhafaza edilen aileye ait Osmanlı sancağı örtüldü. Kırmızı renkli sancağın üzerinde "Hak ve gerçek olan kainatin sahibi Allah'tan baska ilah yoktur.
 
Güvenilir ve sözünde sadık Muhammed onun elçisidir’ yazdığı öğrenildi. Aile geleneğince aynı sancak Vehbi Koç ve 2003 yılında hayatını kaybeden hala Sevgi Gönül’ün cenazelerinde de kullanıldı 19. yy sonu 20. yy başına ait olan sancak, Sadberk Hanım Müzesi’nde sergileniyor. 
 
Öte yandan Mustafa Koç’un cenazesinin Marmara  İlahiyat camiinin yeniden inşa edilmesinin ardından camiden kaldırılan ilk cenaze olduğu öğrenildi.
 
Caminin tamamlanması ve musalla taşının yerleştirilmesi gibi işlemler Mustafa Koç’un vefatının ardından hızla yapılarak cenaze törenine yetiştirildi. Törenin düzenleneceği caminin çevresinde polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi.
 
ALİ KOÇ MUSALLAYA KADAR TAŞIDI
 
Oldukça üzgün olduğu göze çarpan Ali Koç, Mustafa Koç'un naaşını cenaze aracından musallaya kadar taşıdı. Musalla taşına getirilen naaşın başında yerel kıyafetleriyle Ankaralı efeler nöbet tuttu.
 
Rahmi Koç, Ali Koç, Ömer Koç, İnan Kıraç ve Nevbahar Koç cami avlusunda taziyeleri kabul etti
 
CENAZEYE BÜYÜK KATILIM OLDU
 
Mustafa Koç’un cenazesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’ın yanı sıra yanı sıra CHP eski Milletvekili Mehmet Haberal, Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz, Eski  Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan gibi eski siyasiler de yer aldı. 
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanısıra ABD Başkonsolosu John Bass de törendeydi. 
 
En geniş katılım iş dünyasından oldu. Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören, Nazif Zorlu, Yılmaz Ulusoy, Hüsnü Özyeğin, Mehmet Ali Aydınlar gibi isimler de Mustafa Koç’u son yolculuğuna uğurlayanlar arasındaydı.
 
İŞÇİLERİ SAF TUTTU
 
Koç ailesinin sahip olduğu Ford, Tofaş, Otokar, Arçelik gibi şirketlerde çalışan işçiler de cenaze namazına katıldı, saf tuttu.
 
FENERBAHÇE TAM KADRO
 
Fenerbahçe Kulübü cenazede, Başkanı Aziz Yıldırım ve kulübün yönetim kurulu üyeleriyle tam kadro hazır bulundu.  Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören,  eski Galatasaray Kulübü Başkanı Faruk Süren spor dünyasının tanınmış isimleri arasındaydı.
 
TAZİYELERİ AİLE ÜYELERİ KABUL ETTİ
 
Cami avlusunda kurulan çadırda, Koç’un babası Rahmi Koç, annesi Çiğdem Simavi, kardeşleri Ali ve Ömer Koç, karısı Caroline Koç kızları Esra ve Aylin Koç  taziyeleri kabul etti.
 
SEĞMENLER NÖBET TUTTU. EŞİ VE KIZLARINI TEMSİLEN 3 ÇİÇEK BUKETİ 
 
Mustafa Koç’un tabutu başına resminin yanı sıra aile bireylerini temsil eden çiçek buketleri ile Fenerbahçe flamaları asıldı. Çiçek buketlerinden beyaz renkli olanı Mustafa Koç’un eşi Caroline, kırmızı renkli olanlar ise 2 kızı, Aylin ve Esra’yı temsil ediyordu.
 
Ali Koç ve Ömer Koç’un cenaze namazı sırasında omuzlarında "Seni unutmayacağız Mustafa Koç" yazan atkı  taktıkları görüldü. Ankaralı olan Mustafa Koç’un cenazesi başında seğmenler nöbet tuttu. Tabutu da seğmenlerin omuzladığı cenaze töreninde baba Rahmi Koç seğmenlerin teker teker ellerini sıkarak törene katılımlarından dolayı teşekkür etti.
 
MUSTAFA KOÇ DEFALARCA BU CAMİYE GELMİŞTİ
 
Mustafa Koç’un cenazesinin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tatbikat Camisi’nin yeniden inşa edilmesinin ardından, bu camiden kaldırılan ilk cenaze olduğu öğrenildi.
 
Caminin tamamlanması ve musalla taşı yerleştirilmesi gibi işlemler Mustafa Koç’un vefatının ardından hızla yapılarak cenaze törenine yetiştirildi. Cenaze namazını kıldıran İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran da törende Koç ailesinin Marmara İlahiyat Fakültesi’ne verdiği önemi anlattı.
 
Vehbi Koç’un vefatından itibaren, ailenin Ramazanlarda iftar verdiğini, Mustafa Koç’un da defalarca buraya geldiğini söyledi. Helallik alınmasının ardından Koç’un naaşı başta kardeşi Ali Koç olmak üzere omuzlara alınarak cenaze arabasına taşındı.
 
Kardeş Ali Koç cenazeyi, cenaze aracına kadar omuzlarında taşıdı, bırakmadı. Cenaze defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı’na götürüldü. Mustafa Koç, Zincirlikuyu'daki aile mezarlığındaki merasimin ardından dedesi Vehbi Koç'un yanına defnedildi.

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1