Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

MHP’de kafalar karıştı Hafta sonu kongre olacak mı?

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, kongrenin 15 Mayıs’ta yapılıp yapmayacağına ilişkin, “Yapılmaması gerekir. Madem yargıya inanıyoruz, Yargıtay kararını beklemek en doğrusudur” dedi.
Tarih: 11 Mayıs 2016 Çarşamba 15:09
MHP’de kafalar karıştı Hafta sonu kongre olacak mı?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

MHP Grup Başkanvekili Akçay, gazetecilerin sorularına cevap verdi. Akçay, partili cumhurbaşkanı ile ilgili olarak 3-4 bakanlık için MHP’nin ‘evet’ diyeceğine ilişkin soruya, “Genel Başkanımız buna ilişkin görüşlerini zaten yıllardır söylüyor. Gerek Anayasa, gerek kuvvetler ayrılığı cumhurbaşkanının yetkileri konusunda, en son Cumartesi günü ve dün grup toplantısında yaptığı açıklamalar. Sayın Canikli’nin açıklamaları bizim Genel Başkanımızdan sonra yapılan açıklamadır. Aslında AKP Grup Başkanvekili hiçbir öneri de getirmemiştir. Sadece bir başlık sundu kamuoyuna. Partili cumhurbaşkanı, 4-5 madde olacak, Anayasa’da 101. maddeden 105-106. maddeye kadar cumhurbaşkanının nasıl seçileceği, nasıl yemin edeceği, tarafsızlığı, sorumsuzluğu gibi çok önemli düzenlemeler yapılmış. Buna ilişkin Canikli’nin bir görüşü oldu mu? Hayır. Sadece partili cumhurbaşkanı olsun, başbakan ile uyumlu olsun. Daha düne kadar kendileri parti kökeninden gelmeleri halinde daha uyumlu olacaklarını iddia ediyorlardı. Türkiye’nin bir sistem ve rejim sorunu yoktur. Türkiye’nin kurum ve kurallarıyla yönetilmeyişi sorunu vardır. Partili cumhurbaşkanı da olsanız, yönetim tarzınız sorun üretmeye yönelikse sorunlar daha farklı şekilde çıkmaya başlayacaktır” ifadesini kullandı.

"HANGİ SİSTEMİ GETİRİRSENİZ GETİRİN..."

Akçay, Türkiye’deki kurumların kurallarıyla yönetilmesinin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı ‘ben Anayasa’ya uymam, sisteme uymam. Sistem bana uysun’ diyor. Hangi sistemi getirirseniz getirin, Cumhurbaşkanı o gelen yapıyla kavgalı olacaktır. AKP yöneticileri, artık kuvvetler ayrılığına inansınlar. Demokratik hukuk devletinde kuvvetler ayrılığının olduğu bir sistemde uyum kavramı çok doğru bir kavram değil. Belediye başkanından muhtarına kadar, cumhurbaşkanına uyumlu olacak, bunun adı da diktatörlüktür. Devlet yöneticileri Anayasa ve kurumları yönetmekle görevli. Tam aksine uyumsuzluğu getiren Cumhurbaşkanı.”

KONGRE OLACAK MI ?

Akçay, MHP Kongresi’ne ilişkin Yargıtay’ın kararını Mayıs ayı içinde açıklayacağına ve MHP’nin kongreyi 15 Mayıs’ta yapıp yapmayacağına ilişkin olarak, “Yapılmaması gerekir. Madem yargıya inanıyoruz, Mayıs ayında Yargıtay kararını beklemek en doğrusudur” diye konuştu.


Bu haber toplam 454 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1