Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Mesir Macunu Festivali başladı

Yaşanan terör olayları ve gelen şehit haberleri nedeniyle tüm eğlence programları iptal edilen Manisa 476. Uluslararası Mesir Macunu Festivali, buruk başladı. Nevruz ile aynı gün kutlanan festivalin karma töreni öncesi nevruz ateşi yakıldı, örste demir dövüldü.
Tarih: 21 Mart 2016 Pazartesi 13:35
Mesir Macunu Festivali başladı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

UNESCO’nun Somut Olmayan Dünya Mirası Listesinde bulunan 476. Uluslararası Mesir Macunu Festivali, Cumhuriyet meydanında düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Törene, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa İl Jandarma Komutanı Bülent Mercan, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Hasan Geriter, ilçe kaymakamları, Kırgızistan’ın Nookat (Hookat) şehrinden heyet, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenci ve vatandaşlar katıldı. Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık tarafından Milli Egemenlik Anıtına çelenk sunulmasının ardından bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. İstiklal Marşının okunmasının ardından nevruz ateşi yakıldı. Vali Bektaş ve beraberindekiler, yakılan ateşin üstünden atladı, sonra örste demir dövüldü. Nevruz yumurtasının dağıtıldığı törende protokol üyeleri yumurta tokuşturarak renkli görüntüler oluşturdu.

MESİR MACUNU KARMA TÖRENİ

Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen çelenk sunumu ve nevruz kutlamasının ardından mesir macunu karma töreni için tarihi Sultan Camisi bimarhanesine gidildi. Terör olayları ve gelen şehit haberleri nedeniyle tüm eğlence programı iptal edilen festivalde, alınan ortak karar gereği kortej yürüyüşü yapılmadı. Protokol üyelerinin Sultan Camisi bimarhanesinde yerini almasının ardından mesir ilahisi okundu. Törende konuşan Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, "Toprağın uyanışı, doğanın insanla buluştuğu bugünün birlik beraberlik ve kardeşlik barış duygusu içerisinde geçmesini temenni ediyorum" dedi.

Batı dünyasının 476. Uluslararası Mesir Macunu Festivalinin manevi ruhundan istifade etmeleri gerektiğini kaydeden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “476 yıl önce şifa bulan Hafsa Sultan, ’Benim şifa bulduğum bir ilaçtan halk da istifade etsin’ diyerek mesir macununu yaptırdığı caminin kubbelerinden, minarelerinden saçılmasını emrediyor. Halka karşı sevgisini ortaya koyuyor. Yönetim anlayışını ortaya koyuyor. İşte bu yönetim anlayışı asırlar boyunca şanlı ecdadımızın 3 kıtaya medeniyet ve merhamet götürmesinin altında yatan bir felsefedir. Bugün de gözü dönmüş canilerin mesir ve mesirin ruhundan mesaj almaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

476. kez kutlanan UNESCO’nun, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesindeki Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalinin dualarla karılıyor olmasının sevinci içerisinde olduklarını aktaran Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün de, bu yıl mesir macunu festivalinde, terör olayları ve gelen şehit haberleri nedeniyle eğlence programlarını iptal ettiklerini söyledi.

Nevruz’u da buruk kutladıklarını kaydeden Ergün, “Bugün ayrıca baharın geldiğini müjdeleyen, tabiatın ve canlıların uyanışını müjdeleyen, güneşin sıcağını toprakla buluşturan nevruzu kutlamanın da sevincini buruk da olsa yaşıyoruz. Bu vesileyle herkesin nevruzunu kutluyorum. Nevruzun ülkemiz üzerindeki hain planları son bulmasına özlediğimiz huzur ve barış ortamına dönmemize vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

“BU MİLLET TESADÜFLERİN OLUŞTURDUĞU BİR MİLLET DEĞİL”

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise bu yıl yaşadığımız sıkıntılar ve gerçekten yaşadığımız acıların etkisiyle milletimizin şehit yakınlarımızın acılarını paylaşma adına eğlence yapmayacaklarını söyledi. Geleneği bütün unsurlarıyla geleceğe taşıyacaklarını anlatan Bektaş, sözlerine şöyle devam etti: "Çünkü bizim köklerimiz var, o köke her zaman ihtiyaç olacak. Mesir festivalimiz 476 yaşında. Saruhanoğulları Beyliğinden daha yaşlı. 700 yılı aşan bir tarihin merkezindeyiz. Bu duygular, bu ortam, bu gelenek, bu kültür mirası, bu manevi varlık bizi geleceğe taşıyor, taşıyacak. Bizi bir arada tuttu bugüne kadar, ebediyen bir arada tutmaya devam edecek. Buna hiç kimsenin başka rüyalar görmesine hem gerek yok hem de kimsenin böyle bir hakkı ve böyle bir haddi yok. Bu millet tesadüfen bir araya gelmiş insanlardan oluşan bir millet değil. Bizim milletimizin kökleri öyle üzerinde oynanmaya değecek kadar basit, yüzeysel, hafif değil."

Konuşmaların ardından Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan’ın okuduğu dua sonrası protokol üyeleri mesir macununu kazanda karmaya başladı.

41 ÇEŞİT BAHARAT

476 yıldır içeriği bozulmadan hazırlanan mesir macununun içinde şu baharatlar bulunuyor: “Tarçın, karabiber, yeni bahar, karanfil, çörek otu, hardal tohumu, anason, kişniş, zencefil, tarçın çiçeği, zerdeçal, Hindistan cevizi, rezene, kebabiye, sinameki, sarı halile, vanilya, darıfülfül, kakule, havlıcan, zulumba, hıyarşembe, safran, iksir, kimyon, galanga, çam sakızı, mirsafi, meyan balı, şamlı şaşlı, limon kabuğu, kremtartar, zağfiran, udülkahır, çöpçini, eskir, tiryak, ravent, limon tuzu, tekemercini tohumu, günbalı.”

SAÇIM TÖRENİ 24 NİSAN’DA

476 yıl önce Merkez Efendi tarafından 41 çeşit baharatın karışımıyla yapılan ve Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultanın hastalığına şifa olan mesir macunu, 24 Nisan günü 476. kez Sultan Camisinin kubbe ve minarelerinden halka saçılacak.
 

AYKUT YENİÇAĞ - ÖNDER AYDIN
 


Bu haber toplam 397 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1