Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Mahkûmlarla görüntülü görüşme

Bundan böyle mahkûmlar haftada 30 dakika yakınları ile görüntülü görüşebilecek. Bu imkândan örgüt yöneticileri ve ağırlaştırılmış müebbet cezası alanlar yararlanamayacak.
Tarih: 30 Mart 2020 Pazartesi 08:13
Mahkûmlarla görüntülü görüşme
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde olan mahkûmlara görüntülü görüşme imkânı yönetmeliğe girdi. Mahkûmlar artık haftada 30 dakika yakınları ile görüntülü görüşebilecek. Ceza infaz kurumlarında, teknik altyapının kurulu bulunduğu cezaevlerinde görüntülü görüşme sistemine geçilecek. Bu sistem oda veya koğuş içine ya da idarece uygun görülen diğer yerlere kurulabilecek.
GÖRÜŞE ÇIKMAYANA 30 DAKİKA İLAVE Haftalık ziyaret hakkını kullanmayan mahkûmların bir sonraki haftalık telefon görüşme süresine ayrıca 30 dakika ilave edilecek ve bu süre devredilemeyecek. Bu kapsamdaki görüşmeler aynı hafta içerisindeki toplam üç görüşmeyi aşmamak şartıyla bölünmek suretiyle de yapılabilecek. İlave edilen 30 dakika için üç görüşme hakkı daha verilecek. Bu görüşmeler sesli ve görüntülü yapılabileceği gibi sadece sesli olarak da yapılabilecek. Yönetmelikle, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü üyeleri, görüntülü görüşme ve görüşme sürecinin uzatılmasına ilişkin bu haktan, kurumdaki tutum, davranış ve eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine katılma gibi durumları göz önünde bulundurularak, İdare ve Gözlem Kurulu tarafından yapılacak, değerlendirmeye göre yararlandırılacak.
TEHLİKELİ HÜKÜMLÜYE 15 GÜNDE BİR  Tehlikeli hükümlü oldukları idare ve gözlem kurulu tarafından belirlenen hükümlüler, 15 günde bir defa olmak ve 10 dakikayı geçmemek üzere sadece eşi, çocukları, annesi ve babası ile sesli olarak görüşebilecek. Hükümlünün, kurumun güvenliğini tehlikeye düşüren, suç oluşturan veya bir suça azmettirme ya da yardım etme sonucunu doğurabilecek konuşmalarda bulunduğu dinleme sırasında belirlendiğinde, görüşme derhal kesilecek.
SADECE 10 DAKİKA SESLİ GÖRÜŞME  Terör örgütü yöneticiliği ve suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgüt yöneticiliği suçundan mahkûm olanlar, konuşma süresi haftada 10 dakikayı geçmemek üzere sadece sesli görüşme yapabilecek. Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün yöneticiliğini yapmaya devam eden, bu konuda herhangi bir yöntemle, kurum içi veya dışındaki kişilere talimat veya mesaj veren hükümlülere telefon görüşmesi hiçbir şekilde yaptırılmayacak.
AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBEDE DE VAR  Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlüler, idare ve gözlem kurulunun uygun gördüğü hâllerde ve 15 günde bir olmak üzere eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi ile 10 dakikayı geçmemek üzere sadece sesli görüşebilecek.
Türkiye Gazetesi

Bu haber toplam 90 defa okunmuştur.
Etiketler: , , ,
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1