SONDAKİKA HABERLERİ CEP TELEFONUNUZA BİLDİRİM OLARAK GELSİN Mİ?

:

:

:

KPSS sınavları ne zaman hangi tarihte? 2016 KPSS başvuruları ne zaman?

KPSS sınavları ne zaman yapılacak? KPSS sınav başvuruları ne zaman başlıyor? Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başvuru ve sınav tarihi belli oldu. KPSS'ye başvuru şartları nelerdir? KPSS'ye başvurmak için hangi belgeler gerekli? KPSS ile ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde...
Tarih: 21 Ocak 2016 Perşembe 10:04
KPSS sınavları ne zaman hangi tarihte? 2016 KPSS başvuruları ne zaman?
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) başvuru ve sınav tarihi ne zaman? Kimler KPSS'ye başvuru yapabilir? KPSS'ye başvurmak için hangi belgeler gerekli? 
 
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personel seçmek için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Bu sınav, “Genel Yetenek”, “Genel Kültür”, “Yabancı Dil”, “Eğitim Bilimleri”, “Hukuk”, “İktisat”, “İşletme”, “Maliye”, “Muhasebe”, “Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler”i, “Ekonometri”, “İstatistik”, “Kamu Yönetimi” ve “Uluslararası İlişkiler” gibi kendi içerisinde farklı sınavlardan oluşmaktadır.
 
Başvuru yapacağınız alana göre hangi sınavlara gireceğiniz değişiklik göstermektedir. Ancak herkesin ortak olarak işaretlemek zorunda olduğu alan genel kültür ve genel yetenek bölümleridir.
 
2016 yılında yapılacak KPSS için ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklamaya göre:
 
1- 2016-KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) başvuruları;
 
17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında alınacak. 
Sınav 22.05.2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 09.06.2016 tarihinde açıklanacak.
 
2- 2016-KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ) başvuruları;
 
17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 29.05.2016 tarihinde olacak ve sınav sonuçları 09.06.2016 tarihinde duyurulacak.
 
3- 2016-KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) başvuruları;
 
17.03.2016 - 31.03.2016 tarihleri arasında yapılacak. Sınav 24.07.2016 tarihinde olacak ve sınav sonucu 11.08.2016 tarihinde erişime açılacak.
 
4- 2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi) başvuruları;
 
09.08.2016 - 24.08.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 22.10.2016 tarihinde yapılacak ve sınav sonuçları 10.11.2016 tarihinde açıklanacak.
 
5- 2016-KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi) başvuruları;
 
09.08.2016 - 24.08.2016 tarihleri arasında alınacak. Sınav 23.10.2016 tarihinde olacak ve sınav sonucu 10.11.2016 tarihinde duyurulacak.
 
KİMLER HANGİ KPSS'YE BAŞVURU YAPMALI?
 
-Ortaöğretim (Lise ve dengi meslek lisesi) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)
 
-Ön lisans (İki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açık öğretim) (KPSS/2 sınavına girmektedirler)
 
-Lisans (Dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) (KPSS/1 sınavına girmektedirler)
 
-Yüksek lisans ve doktora diploması almış olanlar ise başvurularını lisans diploması aldıkları alandan yapmakta ve daha sonra tercihlerini bu alan üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir.
 
KPSS NEDİR?
KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı), kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Bu sınavlar adayın mezun olduğu bölüm ve sınav sonrası atanacağı kadrolara göre temelde üçe ayrılır:
 
KPSS B
KPSS A
KPSS ÖĞRETMENLİK
 
KPSS-B
KPSS-A kadrolar dışındaki mühendislik, teknikerlik, teknisyenlik, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B grubu kadrolarda yer almaktadır.
 
Bu kadrolara atanmak için ÖSYM tarafından yapılan KPSS’ye çift yıllarda (2014,2016,..)girerek uygun puan alınır, kamu kurum ve kuruluşlarına ait boş kadrolardan uygun olanları tercih edilir. ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında yerleştirme işlemleri ve atamalar yapılır. ÖSYM’nin B Grubu Kadrolar için yapacağı yerleştirmelerde ayrıca bir giriş sınavı veya sözlü sınav yapılmamaktadır. Atama için aranan genel şartlar şu şekildedir:
 
KPSS 3 puan türünde yeterli puanı almış olmak.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun belirtilen genel şartları taşımak.
 
Üniversitelerin en az dört yıl süre ile eğitim veren fakülte veya yüksekokulları ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki dört yıl süreli fakülte veya yüksekokullardan birini bitirmiş olmak.
 
Erkeklerde askerliğini yapmış veya erteletmiş olmak.
Görevini yapmasına engel olabilecek daimi vücut veya akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak.
Süresi içinde başvurmuş ve başvuru belgesi ile birlikte istenen belge ve bilgileri vermiş bulunmak.
KPSS-B için gereken P3 puan türü sadece çift yıllarda yapılan KPSS sınavında alınmaktadır.
 
Alınan puanla genelde 4 tane atama dönemi görülebilmektedir. Şöyle ki:
 
2016 yılında KPSS ye girip GK-GY testlerini yaparak P3 puanınızı aldınız diyelim, Bu puanla şu tarihlerdeki atama dönemlerinde memur olma şansınız vardır:
 
Kasım 2016
Haziran 2017
Kasım 2017
Haziran 2018
 
KPSS-B grubu P3 puan türü için cumartesi sabah oturumuna girmek gerekmektedir. Bu oturuma Genel Kültür ve Genel Yetenek oturumu denilebilir ve aşağıdaki testler bulunur:
 
Genel Yetenek: Türkçe ve matematik testlerinden oluşur. 30+30 toplam 60 soru yer alır.
 
Genel Kültür: Tarih, coğrafya ve vatandaşlık testlerinden oluşur. Soru dağılımı sırasıyla 30+18+12 şeklindedir ve toplam 60 soru yer alır.
Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumunun toplam süresi 120 dakikadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu iki testin puanları ve standart sapmaları ayrı ayrı hesaplanarak P3 puanına yansır.
 
Genel Yetenek:55 net, Genel Kültür:30 net yapan bir adayla, Genel Yetenek:30, Genel Kültür:55 yapan bir adayın P3 puanları farklı olacaktır. Sitemizin puan hesaplama sayfasından bu netler girilerek bu fark görülebilir.
 
KPSS-A
A kadro kariyer mesleklerine atanmak için girilip puan alınması gereken sınav KPSS A sınavıdır. Alım yapacak olan kamu kurumları hangi fakülte mezunlarının başvuru yapabileceğini açtıkları ilanda belirtirler. Örneğin 2014 yılında Maliye Bakanlığı tarafından açılan “Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı”{:target=”_blank”} ilanında başvuru yapabilecek adayların aşağıdaki fakültelerden birinden mezun olması şartı aranmıştır:
 
Hukuk
Siyasal Bilgiler
İktisat
İşletme
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden
Veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurtiçi veya yurtdışı öğretim kurumları.
 
Önemli Not:
KPSS A sınavına girip puan almak için üniversiteden mezuniyet şartı aranmamaktadır. Ancak iş başvurusu yapıldığı anda mezun olma şartı aranmaktadır.
 
Yani, üniversite 3. veya 4. sınıfta KPSS’ye girip puan alınabilir, alınan puanlar 2 yıl geçerliliğini koruduğu için mezun olunan tarihten itibaren ilanlar takip edilerek bu puanlarla başvuru yapılabilir.
 
Hangi puan türü?
KPSS de 121 adet puan türü bulunmaktadır. Peki A kadrolar için hangi puan türü gerekmektedir ?
 
KPSS 4 ile 120 arasındaki (93 ve 94 hariç) tüm puan türleri farklı kurumların farklı alımlarında kullanılmaktadır. Dolayısıyla A kadroya girmek isteyen bir aday, hedeflediği kadronun hangi puan türünde alım yaptığını bilmeli ve o puan türünü oluşturan testlere çalışarak ilgili oturumlara girmelidir.
 
Kaymakam olmak isteyen bir aday P37 puan türünden 80 almış olmalıdır. P37 puanının hesaplanması için ise GK, GY, Hukuk, Maliye, İktisat, Kamu Yönetimi testlerine girip en az 1 soruyu işaretlemiş olmak gerekmektedir.
 
Yaş sınırı nedir?
KPSS sınavına giriş için herhangi bir yaş şartı yoktur. Ancak, kurumlar açık kadrolar için ilan verirken yaş sınırı koymaktadır. Örneğin, Maliye Bakanlığı uzmanlık kadroları için yaş sınırı 35’tir.
 
KPSS A ve B aynı anda girilebilir mi?
Evet, KPSS sınavında gereken tüm oturumlara girip tüm puan türlerinden puan alabilirsiniz. P3 ile B grubu kadrolara başvuru yaparken, diğer puan türleriniz ile A grubu ilanları takip edip kurum sınavlarına başvuru yapabilirsiniz. Burada hatırlanılması gereken nokta, B grubuna başvuru için gereken puan çift yıllarda alınan P3 puanıdır.
 
Kpss A kadro ilanları nasıl takip edilir?
Personel alımı yapacak kurumların ilanları Resmi Gazete ve Devlet Personel Başkanlığı’ndan takip edilebilir. Bu duyurularda boş kadro sayıları, kadroların görev tanımları, başvuru şartları ve alım süreci ile ilgili detaylı bilgi bulunmaktadır.

Bu haber toplam 991 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Turk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1