Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ‘2016 Kıbrıs için çözüm yılı olsun’

Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenlenen programda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 2016 yılının Kıbrıs için çözüm yılı olmasını hedeflediklerini ve Kıbrıs sorununun çözümü için Rumlarla empati yapılması gerektiğini söyledi.
Tarih: 14 Mayıs 2016 Cumartesi 21:12
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ‘2016 Kıbrıs için çözüm yılı olsun’
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu’nun düzenlediği Global Liderlik Forumu 2016, Küresel Kalkınma ve Kutuplaşma, Çağdaş Yenilenme Arayışı adlı programa katıldı. Akıncı ile birlikte programa Türkiye Büyük Millet Meclisi eski Başkanı Köksal Toptan, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rekötürü Prof. Dr. Şenay Yalçın ile davetliler ve öğrenciler katıldı. Burada konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Rum Kesimi ile yürütülen müzakereler üzerine açıklamalarda bulundu.

“KUMARLA DEĞİL EĞİTİMLE ANILMALI”
KKTC’nin eğitim kurumlarıyla ön plana çıkmasını istediğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs’ta üniversitelerimizde kalitelin artması son derece önemli. Nicelikten çok nitelik önemli ben açıkçası Kıbrıs’ta eğitim ve turizmin önemli olduğunu altını çizmek istiyorum. İki hizmet sektörüyle kalkınacaktır Kıbrıs Türk halkı. Bizim oralarda ağır sanayi yok olmasını da istemiyorum. Kirli bir sanayi istemiyoruz. Hizmet sektörü bizim için çok çok önemli. Kıbrıs’ın kumarhaneleriyle değil kaliteli eğitim yuvalarıyla anılmasını isterim ben Kıbrıs’ın bir ferdi olarak” dedi.

“2016 YILI ÇÖZÜM YILI OLSUN”
2016 yılının Kıbrıs için çözüm yılı olmasını hedeflediklerini ifade eden Akıncı, “Kıbrıs müzakereleri 1960 yılında kurulan ortak cumhuriyetin 1963 yılınca çökmesin ardından 1968 yılında Beyrut’ta başladı. 48 yıldır devam ediyor. Ve ne yazık ki herhangi bir sonuç alınamadan devam ediyor. KKTC Cumhurbaşkanlığı görevine seçilmemin hemen ardından müzakereler yeniden başladı ve 1 yıldır devam ediyor. 50 yıla aşkın sürdürülen bu uğraşlar artık yine bir çıkmazla sonuçlanırsa bizden sonraki kuşakların daha ayrılık temelli yaklaşımla olaya yaklaşacaklarını tahmin ediyorum. Bu bilinçle 2016 yılı sonuna kadar iki kesimli iki toplumlu iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı federal bir çözüm hedefiyle çalışmalarımızı yoğunlaştırmaya karar verdik. Temel hedef de 2016 yılı artık çözüm yılı olsun. 2017’ye sarkmasın” açıklamasında bulundu.

“KIBRIS DÜNYA BARIŞINA ÖRNEK OLACAK”
Kıbrıs Sorunu’na bulunacak çözümün dünya barışı için örnek teşkil edeceğini belirten KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “Kıbrıs Sorunu’na bulunacak karşılıklı kabul edilebilir çözüm bölge barışı için önemli bir örnek oluşturacak. Aynı dinden insanların birbirlerini boğazladığı dönemde farklı dinlerden toplumlardan aynı federal devlet çatısı altında bir araya gelmeleri önemli bir mesaj oluşturacaktır. Eski anlayışları eski düşmanlıkları bir yana bırakarak geleceğin ortakları anlayışını geliştirmemizin vizyonu bu. Biz yıllar yılı birbirimize düşman olarak baktık. Belki geçmişimizde bunları haklı çıkaracak nedenler oldu. Bizler Kıbrıs’ta 1950’li 60’lı yıllarda çık acılar çektik. Şehitler verdik kayıplar verdik. Göçler yaşadık gözyaşı döktük. 1974 geldiğinde bu kes onlarda aynı acıları tattı. Empati yapabilmemiz lazım ve artık bunlara bir son vermenin zamanının geldiğini bilmemiz lazım. Bazı konularda artık kalıpları yıkmak lazım. Yeni çözümlere yeni ufuklara yol alabilmemiz için mutlaka eski anlayış kalıplarından sıyrılmamız lazım ve bu uğurda adım atmaktan çekinmememiz lazım” ifadelerini kullandı.

Konuşması sonrasında Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Akıncı’ya plaket takdim etti.

MUSTAFA BAKIRHAN


Bu haber toplam 1516 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1