Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Hatay Devletinin ilk ve tek Cumhurbaşkanı anıldı

Hatay Devletinin ilk ve tek Cumhurbaşkanı olan Tayfur Sökmen ölümünün 36. yıldönümünde Hatay Valiliği tarafından düzenlenen törenle anıldı.
Tarih: 3 Mart 2016 Perşembe 13:39
Hatay Devletinin ilk ve tek Cumhurbaşkanı anıldı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Hatay Valiliği bahçesinde bulunan Atatürk ve Tayfur Sökmen'in büstlerine Hatay Valisi Ercan Topaca tarafından çelenk sunuldu. Ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Tayfur Sökmen ve tüm silah arkadaşları adına 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Sonra Tayfur Sökmen'in yakınları ve Hatay protokolünün katılımıyla Hatay Valiliğinde bir toplantı düzenlendi. Toplantının ilk kısmı basına açık tutuldu.

Hatay Valiliğince düzenlenen anma törenine Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay Vali Yardımcıları, Hatay Büyükşehir Başkan Vekili Serdar Güven, Garnizon ve Serinyol 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı Kurmay Albay Erdem Özcan, Hatay İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Turgay Aras, Hatay İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ'ın yanı sıra birçok kamu kurum müdürü katıldı.

TAYFUR SÖKMEN KİMDİR?

Adana'da 1892'de dünyaya geldi. 3 Mart 1980'de İstanbul'da vefat etti. Milletler Cemiyeti'nin 19 Mayıs 1937'de Hatay için kabul ettiği anayasadan sonra kurulan Hatay Cumhuriyetinin cumhurbaşkanıdır.
Rüştiyeyi bitirip özel eğitim aldı. 2. Kolordu emrinde Kuva-yi Milliye Komutanlığı, Hatay Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti temsilciliği, İskenderun ve Havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruculuğu ve başkanlığı, Antakya-İskenderun Muaveneti İçtimaiye Cemiyeti başkanlığı, Hatay Erkimlik Cemiyeti Reisliği yaptı.
Hatay Cumhuriyetinin cumhurbaşkanlığı yaptı, bu görevi Hatay 29 Haziran 1939'da Millet Meclisinin kararıyla Türkiye Cumhuriyeti'ne katılma kararı alıncaya kadar sürdü. Beş dönem Antalya ve Hatay milletvekilliği ile Cumhuriyet Senatosu üyeliği yaptı. Altı çocuk babasıdır. 

ADEM KARAGÖZ


Bu haber toplam 324 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1