Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Gök Dış politika çöktü

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Türkiye Cumhuriyeti’nin artık en yakın müttefiki Almanya nezdinde dahi itibarının kalmadığını, dış politikanın çöktüğünü ileri sürdü.
Tarih: 4 Haziran 2016 Cumartesi 01:07
Gök Dış politika çöktü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Gök, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Gök, Almanya Parlamentosu’nun aldığı sözde Ermeni soykırımı Tasarısını değerlendirerek, “Almanya 3 milyonu aşkın yurttaşımızın yaşadığı, sosyal, kültürel, ekonomik ve ticari hayat bakımından dünyadaki bütün ülkelerin ötesinde daha öncelikli olarak, sıkı işbirliğinin ve karşılıklı bağların güçlü olduğu bir ülkedir. 3 milyona yakın yurttaşımızın dışında Türk yurttaşlarıyla evli olan Alman vatandaşlarını da düşündüğümüzde Almanya ile ilişkiler sıradan ilişkiler değildir” ifadelerini kullandı.

Türk dış politikasının çöktüğünü iddia eden Gök, “Türkiye Cumhuriyeti’nin artık en yakın ülke diye nitelendirilen Almanya nezdinde dahi itibarının kalmamış olmasıdır. Nerede Türk dış politikası? Nerede ‘Ey’ diye kükreyen cumhurbaşkanı? Bu hallere düşecek ülke midir Türkiye? Türkiye AKP döneminden önce en kötü zamanlarında bile bu kadar itibar kaybına uğramamıştı. Alman Parlamentosu’nun aldığı karar kabul edilemez, ama bu kararın alınmasına vesile olacak bir dış politikayı izleyen Türk dış politikası ve tutumu da kabul edilemez. Türkiye’nin bir sahibi yok mu? Türkiye’yi dışarıda menfaatlerini koruyan hükümet nerede? Dışişleri Bakanı nerede? Nerede bizim dış politikamız” değerlendirmesini yaptı.

"KINANMA YETMEZ"

Gök, Almanya Parlamentosu’nun kınanmasının yetmeyeceği belirterek, durumun acınacak bir durum olduğunu ifade etti. Gök, “Bu ülkeyi yönetenler zannediyorlar ki, söyledikleri burada kalıyor, dışarıda hiçbir şey duyulmuyor. Eğer siz çağdaş uygarlık seviyesine rotasını yöneltmiş bir ülkeyi o rotadan ayırt etmeye kalkarsanız ve Avrupa Birliği’ne girmek için mücadele ettiğimiz Cumhurbaşkanı tarafından ‘biz yolumuza gidiyoruz, sende yoluna git’ dersen, Avrupa Birliği’ndeki ülkeler bunu değerlendirirler ve bir yere not ederler. Eğer Cumhurbaşkanı ‘Ben yargının da, yürütmenin de, yasama organının da Cumhurbaşkanıyım, buna herkes alışacak’ derse kuvvetler ayrılığı ilkesine göre yönetilen bütün uygar, demokratik ülkeler bunun bir yere not eder ve bakarlar ki Türkiye’nin gidişatı kötü, ‘yolumuzu ayıralım’ derler” şeklinde konuştu.

Başbakan Yıldırım’ı eleştiren Gök, ‘Anayasa’ya ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanı’nın fiili olarak siyasi olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur’ dediğini hatırlattı. Gök, ”Bir başbakan kaosunu içine bir ülkeyi atabilir mi? Bir Başbakan kaostan çıkartmakla görevliyken,’ Anayasa’yı ne söylerse söylesin bir kenara bırakın’ söyleyebilir mi. Cumhurbaşkanı’na ‘ben senin emrindeyim’ diyor. ‘biz senin için her şeyi yapacağız’ diyor” diye konuştu.

"13 GÜNDÜR İMZALAMADI"

Gök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dokunulmazlıkların Kaldırılması Kanun Teklifi’nin önünde olduğunu hatırlatarak şunları dedi:

“Terör devam ediyor. 20 Mayıs’tan sonra onlarca polisimiz, askerimiz şehit oldu. Meclis Başkanı dört gün elinde tuttu. Niye elinde tuttu? Sadece iki maddelik Anayasa değişikliği Kanunu’nu bu saate kadar onaylamadı? Hani bas bas bağırıyordunuz. 13 gün beklemenizin gerekçesi nedir? 13 gündür bu yasa çıktı? 13 gün geçti. Cumhurbaşkanı’na 13 gün imzalamama gerekçesini soruyorum.”

Almanya Parlamentosu’nda bulunan Türk asıllı milletvekillerinin de ‘evet‘ dediğini hatırlatan gazeteciye Gök, “Türkiye’nin tezleri ve iddiaları hükümet tarafından yeterli şekilde takip edilmemiş, bırakın Alman milletvekillerini Türk milletvekilleri de dahi bir birliktelik sergilenememiştir. İktidarın görevi bir sorun çıktığı zaman onu aşmak değildir, bir sorunun oluşmasını engel olmaya çalışmaktır. Bunu önlemek için bir iktidar çalışır. İktidar buyursun Türkiye’nin itibarını Almanya nezdinde kanıtlasın” ifadelerini kullandı.


Bu haber toplam 767 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1