Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Erdoğan 'Ne diyecektim, alkışlayacak mıydım sizi?'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'ye sert tepki göstererek, ''Paris'te olduğu zaman kıyamet kopartıyorsunuz. Peki Ankara'da ve İstanbul'da olduğu zaman neden rahatsız olmuyorsunuz?'' dedi.
Tarih: 20 Mart 2016 Pazar 20:47
Erdoğan 'Ne diyecektim, alkışlayacak mıydım sizi?'
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de terör örgütünün çadır açmasına tepki göstererek, “Bu nasıl bir düşünce özgürlüğü ki Paris'te olduğu zaman kıyamet kopartıyorsunuz. Peki Ankara'da ve İstanbul'da olduğu zaman neden rahatsız olmuyorsunuz?” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi'nin kapanış oturumuna katıldı. Kongrenin kapanış oturumuna Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Gönüllü Eğitimciler Derneği Başkanı Nuri Özkan ile davetliler katıldı. Burada katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel'de yapılan müzakere toplantısı sırasında açılan PKK çadırını eleştirerek sözlerine başladı. Erdoğan, "İşte AB'de görüyorsunuz. Bakınız Sayın Başbakan AB müzakerelerine gitti. Toplantının yapılacağı salonun arkasında bölücü terör örgütü çadır kurdu ve orada kendi paçavrasını dalgalandırıyor. AB ki bu örgütü terör örgütü olarak ilan etmiş. Terör örgütü olarak ilan ettiği halde orada o paçavrayı sallandırıyor ve o çadırda ne yazık ki bölücü terör örgütü mensuplarına broşür vesaire onları dağıtıyorlar. İçeride tabi bir müzakere Sayın Başbakan ve diğerleri arasında geçiyor. Ne deseler beğenirsiniz 'düşünce özgürlüğü'. Bu nasıl bir düşünce özgürlüğü ki Paris'te olduğu zaman kıyamet kopartıyorsunuz. Peki Ankara'da ve İstanbul'da olduğu zaman neden rahatsız olmuyorsunuz? Hatta daha ileri gidip Sayın Başbakan'a 'Sizin cumhurbaşkanınız da böyle konuştu, bize orada böyle böyle dedi'. Ne diyecektim, alkışlayacak mıydım sizi, güzel yapıyorsunuz mu diyecektim. O paçavraları oralarda dalgalandırdığınız sürece bizden bu ifadeleri duyacaksınız ve duymaya da devam edeceksiniz, duyuracağız size. Sayın Başbakan orada iken indirdiler paçavrayı bu konuşmalardan sonra. Brüksel'den ayrılınca tekrar paçavraları astılar, o teröristlerin fotoğraflarını tekrar koydular. Bunlar nasıl dost, böyle dost olur mu? Bugün de Sayın Başbakan'a da söyledim. Dışişleri vesaire bunlarla hemen yoğun bir temasa geçsinler diye, nitekim girdiler. Niye arkadaşlar? Dost dostluğunun gereğini yapacaktır. Biz dostları çoğaltmaya niyetliyiz, düşmanı da azaltmaya niyetliyiz. Ama bunları bilmeyenlere haddini bildirmek hakkımızdır diye düşünüyorum" dedi.

"EĞİTİMDE ÇOK BÜYÜK BİR ALTYAPI DEVRİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Eğitim alanında yapılan faaliyetlere ilişkin bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz geçtiğimiz 13 yılda diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da çok büyük bir altyapı devrimi aslında gerçekleştirdik. İnşa ettiğimiz 260-270 bin yeni derslikle, kurduğumuz 117 yeni üniversiteyle, yaptığımız 411 yeni yüksek öğrenim yurduyla, atadığımız 550 bine yakın yeni öğretmenle, Fatih projesiyle bu alanda gerçekten çok büyük işlere imza attık. Ancak bugün geriye dönüp baktığımızda eğitimin alt yapısını yenileme konusunda gösterdiğimiz başarıyı eğitimin muhtevasını geliştirmede aynı şekilde ortaya koyamadığımızı görüyorum. Evet çok güzel okullar inşa ettik. Sınıfları öğretmensiz bırakmadık ama burada çocuklarımıza nasıl bir eğitim vermemiz konusunda yeteri kadar ilerleme kaydedemedik. Önümüzdeki dönem içeriye yoğunlaşacağımız, çocuklarımızın gönüllerine ve zihinlerine yöneleceğimiz bir dönem olmalıdır diye düşünüyorum. Hükümetimizden, Milli Eğitim Bakanımızdan ve konuyla ilgili herkesten bu yönde samimi ve neticeye yönelik çabalarının artarak devamını bekliyorum" diye konuştu.

"EĞİTİM HAYAT BOYU DEVAM EDEN CANLI BİR SÜREÇTİR"

Erdoğan, "Bu toplantıda erken çocukluk eğitimi konusunun dil, din, sanat ve müzik gibi temalar etrafında tartışılmış olmasını bu doğrultuda atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Eğitim sisteminden beklentimiz işte bu toplantının konusu olan erken çocukluk dönemlerinden itibaren çocuklarımıza iyi olanı öğretmesidir. Eğitim hayat boyu devam eden canlı bir süreçtir. Bu vasfıyla eğitim kesintisiz bir değişimi bünyesinde barındırır, öyle olmak zorundadır" dedi.

"ÜLKEMİZDE REFORM YAPILMASI EN ZOR ALAN DA YİNE EĞİTİMDİR"

Reform yapılması en zor alanın eğitim olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizde reform yapılması en zor alan da yine eğitimdir. Bizim bugüne kadar eğitimin içeriği konusunda arzu ettiğimiz mesafeyi katedemememizin sebeplerinden birisi de değişim konusundaki bu dirençtir. Yıllardır kanayan bir yara olan dershane meselesine el attık, sonrasında başımıza gelmeyen kalmadı. Bürokratik bir darbe teşebbüsüne maruz kaldık. Dershane gibi eğitimin ruhuna, özüne, mantığına aykırı bir yapıya karşın mücadele etmek için o vurduğumuz neşter Türkiye'yi örümcek ağı gibi ören bir örgütün can damarlarından birine denk geldi. Her olanda hayır vardır. Dershane meselesi diye çıktığımız yolda tarihimizin en büyük ihanet şebekelerinden birini deşifre ettik ve bertaraf ettik. Daha önce de eğitimle ilgili attığımız adımlarda imam hatip düşmanlığı gibi, kat sayı adaletsizliği gibi engellerle karşı karşıya kalmıştık. Eğitimi öğrenci formatlama veya adam devşirme aracı olarak gören zihniyetlere karşı yürüttüğümüz mücadele gerçekten çok zorlu geçti" dedi.

"YERLİLİK VE MİLLİLİK EĞİTİMDE DE TEMEL İLKEMİZ OLMALIDIR"

“Yerlilik ve millik temel ilkemiz olmalıdır” diyerek sözlerini sürdüren Erdoğan, "Bugün eğitimde köklü bir değişim için çok daha uygun bir zemine ve şartlara sahip olduğumuza inanıyorum. Bu çerçevede değerler eğitimini, eğitim sistemimizin bana göre merkezine yerleştirmek durumundayız. Çünkü bu konuda alarm zillerinin çaldığını duyabiliyoruz. Gençlerimiz ana sınıfından üniversite eğitiminin sonuna kadar 17-18 yıllık bir eğitim sürecinden geçiyor. Bu uzun dönemin sonunda gençlerimiz dilline, tarihine, ecdadına, kültür ve medeniyetine yabancı bir şekilde hayata atılıyorsa burada çok ciddi bir sorun var demektir. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir eğitim sisteminde böyle arizi bir durumun bulunduğunu sanmıyorum. Bu konuda çocuklarımızı, gençlerimizi suçlamayacağız. Dönüp kendimizi sorgulayacağız ve hakikatı böyle bulacağız. Yerlilik ve millilik her konuda olduğu gibi eğitimde de temel ilkemiz olmalıdır. İnşallah önümüzdeki dönem bu konuda gereken adımları hep birlikte atacağımız bir dönem olacaktır. Ben bu düşüncelerle bir kez daha Uluslararası Erken Çocukluk Eğitimi Kongresi sonuçlarının ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu. 

“TERÖRÜN GÜNDEMİNE ASLA TESLİM OLMAYACAĞIZ’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Terörün gündemine asla teslim olmayacağız. Ülke ve millet olarak hedeflerimizden kesinlikle uzaklaşmayacak, vizyonumuzu kaybetmeyeceğiz. Milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına sıkı sıkıya sahip çıkarak, terör örgütlerini ve arkalarındaki güçleri Allah'ın izniyle er veya geç hüsrana uğratacağız” dedi. 

Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi'nin kapanış oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında İstiklal Caddesi’ndeki canlı bomba saldırısına değindi. Canlı bomba eylemini şiddetle lanetlediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Saldırıda hayatını kaybeden misafirlerimiz için taziyelerimi sunuyor, yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar temenni ediyorum. Halka açık mekanlarda gerçekleştirilen bu saldırıların amacının insanları korku ve yılgınlığa sürüklemek olduğunu gayet iyi biliyoruz. Esasen dünyada bu tarz saldırı yöntemleriyle netice almış, hedefine ulaşmış hiçbir terör örgütü yoktur. Öyleyse ‘Niçin PKK ve DAEŞ gibi terör örgütleri ülkemizi bu şekilde hedef almaktadır?’ diye düşündüğümüzde karşımıza başka güçler ve onların Türkiye’yle ilgili niyetleri ortaya çıkıyor” dedi.

“TERÖR ÖRGÜTLERİ KİRLİ HESAPLARIN TAŞERONLUĞUNU YAPIYOR”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bazı ilçelerde yaşanan hadiselerin de bunlardan bağımsız olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Oralarda da asla kazanılması mümkün olmayan bir çatışma başlatılıyor ve yüzlerce, binlerce Kürt genci ölüme gönderiliyor. Çatışmalarda şehit olan polislerimiz, askerlerimiz, korucularımız ile katledilen sivil vatandaşlarımız için milletimize yaşatılan acının sebebi kirli hesapların devreye konulmasıdır. İsmi farklı ama yöntemi, amacı, hedefi aynı olan terör örgütleri bu planın taşeronluğunu yapmaktadır. Bu ölümlerin, bu yıkımların, bu dramların gerisinde şu anki küresel ve bölgesel yeniden yapılanma sürecinde Türkiye’yi adeta köşeye sıkıştırma amacı olduğu öylesine açık ki uzun uzun anlatmaya ihtiyaç duymuyorum. ‘İnsani yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesini kendisine düstur edinmiş bir yönetim anlayışının müntesipleri olarak bizim tek bir vatandaşımızın, tek bir kardeşimizin dahi burnunun kanamasına gönlümüz razı gelmez. Hele hele misafirlerimizin hiç razı gelmez. Yaşanan her ölüm bizi derinden yaralıyor. Şehitlerimizin acılarını her an yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

“TERÖRÜN GÜNDEMİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ”

Geçtiğimiz Çarşamba günü Ankara’da şehit yakınlarına ve gazilere devlet övünç madalyaları ve beratlarının takdim edildiğini ifade eden Erdoğan, “Onlara karşı sorumluluklarımızın en başında Türkiye’yi terör örgütlerinin ve teröristlerin düşürmek istedikleri tuzaklardan uzak tutmak geliyor. Terörün gündemine asla teslim olmayacağız. Ülke ve millet olarak hedeflerimizden kesinlikle uzaklaşmayacak, vizyonumuzu kaybetmeyeceğiz. Milletimizin birliğine, vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına sıkı sıkıya sahip çıkarak, terör örgütlerini ve arkalarındaki güçleri Allah'ın izniyle er veya geç hüsrana uğratacağız. Güvenlik kuvvetlerimiz daha çok çalışarak terör örgütünün eylemlerine engel oluyorlar, olacaklar. Milletçe birliğimize, beraberliğimize sahip çıkarak terör üzerinden Türkiye'yi terbiye etmeye çalışanların oyunlarını bozacağız. Gerekirse bu mücadeleyi ülke olarak tek başımıza yürütecek ama mutlaka başarıya ulaştıracağız. Geçtiğimiz Cuma günü 101. yıl dönümü törenlerine katıldığımız Çanakkale’de en zor şartlarda yedi düvele karşı mücadele veren, tarihi zafere imza atan ecdadın torunlarına bu yakışırdı, bu yakışır. İşte bunun için bugün burada Uluslararası Erken Eğitim Kongresi'ndeyiz. Yarın da obür gün de, daha sonraki günlerde de ne yapmamız gerekiyorsa, programımızda ne varsa onları yapmaya devam edeceğiz. Bu tavır teröre vurulacak en büyük darbedir. Bu menfur eylemleri organize edenler, mutlaka birer birer tespit edilecek ve adalete hesap verecekler. Millet olarak acılarımızı yüreğimize gömüp kayıplarımızın aziz hatıralarını ömür boyu hatırlayarak, yolumuzda kararlı bir şekilde yürümeyi sürdüreceğiz. Kaderin ötesinde bir şey olabilir mi? Öyleyse biz kadere teslim olmuşuz, mesele o yolda yürümektir ve yürüyeceğiz. Bu zor zamanlarda bizimle birlikte olan dostlarımızı hiçbir zaman unutmayacağız. Aynı şekilde bize çekilen silahları ve onları destekleyenleri de unutmayacağız. Ne diyor İstiklal Marşımızda; ‘Doğacaktır sana vaat ettiği günler Hakk’ın, Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın" diye konuştu. 

SELİM BAYRAKTAR


Bu haber toplam 405 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1