Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Erdoğan 'AYM ülkesinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, casuslukla suçlanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararıyla yetki gasbı yapan Anayasa Mahkemesini sert sözlerle eleştirerek, “Anayasa Mahkemesi ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir” dedi.
Tarih: 11 Mart 2016 Cuma 16:03
Erdoğan 'AYM ülkesinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir'
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Burdur’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Can Dündar ve Erdem Gül’ün casuslukla suçlandığını hatırlatarak, Anayasa Mahkemesini eleştirdi. Anayasa Mahkemesinin anayasayı açıkça hiçe sayarak, kendini birinci derece mahkeme yerine koyduğunu ifade etti. Erdoğan, daha eski onlarca dava dosyasının Anayasa Mahkemesinde beklediğini de hatırlatarak, “Yargı süreci bitmemiş. Bitmediği halde tutuklu olan bu kişiler hakkında böyle bir karar veriyor. Bu aceleniz ne ya? Ne oldu da bu kadar acele ettiniz?” diye konuştu.

AYM BAŞKANINA O SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın bana daha kendisine "gerekçeyi hazırlamadan karar açıklamayız" dediğini belirten Cumhurbaşkanı, “Bu olayı yaşayınca çok üzüldüm, çok kırgınım. O makamda olana dürüstlük yakışır, onun için” dedi.

Anayasa Mahkemesinin en hassas kurum olması gerektiğini anlatan Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi bu ülkede devletin ve milletin hakları, menfaat ve çıkarları konusunda en fazla hassas olması gereken kurumların başında geliyor. Ama bu kurum, üstelik de Başkanının da içinde yer aldığı bir kısım üyeleri eliyle son dönemde Türkiye’ye yönelik en büyük saldırılardan birinin somut örneği olan bir konuda, ülkesinin ve milletinin aleyhine karar almaktan çekinmemiştir” ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ

Erdoğan’ın gündeminde ‘yeni anayasa’ da vardı. Cumhurbaşkanı, “Mevcut anayasada ısrar etmenin ahlaki tarafı kalmamıştır. Meclis’teki manzarayı görüyorsunuz. Ana muhalefetin başındaki adam çıkıyor, ‘diktatör bozuntusu’ diyor. Sen nasıl bir siyasetçisin, nasıl böyle bir ifade kullanırsın? Tutturmuşlar, ‘biz başkanlık istemiyoruz, başkanlık istemiyoruz.’ Dert başka, bunlar diyor, ‘Bu millet bizden başkan çıkarmaz’ diyor. Dertleri bu. Biri diyor ‘masaya oturmam, öteki ‘O yoksa, ben de olmam’. Çocuk oyuncağı mı bu?” diye konuştu


Bu haber toplam 303 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1