Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Dünyayı 3D görüntülüyor

Türkiye’de ilk kez sinema sektöründe yerli film olan "Aşkın Sırrı Somuncu Baba" filmi Balıkesir'de yaşayan Fatih Abak tarafından 3 boyutlu panorama görsele kavuşturuldu. Fatih Abak, yurt dışında 10'dan fazla, Türkiye'de ise 50'den fazla turistik noktada 3D çalışması yaparak hepsini internet sitesind..
Tarih: 7 Nisan 2016 Perşembe 16:04
Dünyayı 3D görüntülüyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Makine Mühendisi ve bilgisayar programcısı Fatih Abak, yönetmenliğini Kürşat Kızbaz’ın yaptığı "Aşkın Sırrı Somuncu Baba" filmini 3 boyutlu panorama görsellerini 10 ayı aşkın sürüde tamamladı. Filmin çekim öncesi ve çekim zamanı pozisyonlarını 30 ayrı noktada çekimlerini gerçekleştiren Abak ayrıca yurt dışı ve Türkiye'nin tarihi ve turistik mekanlarını 3 boyutlu görüntü tekniğiyle fotoğraflayarak bilgisayar ortamına aktarıyor. Bugüne kadar yurt dışından Almanya, Fransa, Hindistan, İskoçya, İtalya, Portekiz, Slovakya, Tayvan, Tunus, Vatikan ve Türkiye'den 50 ilde yaptığı çekimlere ait görselleri internette yayınlayan Abak'ın hedefi, dünyadaki tüm kentlerin tarihi ve turistik mekanlarını 3 boyutlu olarak görüntülemek.

Fatih Abak yaptığı açıklamada, "Fotoğrafladığım yerler arasında kişisel web sitemde Almanya’dan Botanik Bahçesi, Fransa’dan Eyfel Kulesi, Hindistan’dan Taç Mahal, İskoçya’dan Calton Hill, İtalya'dan Kolezyum, Portekiz’ den Pena Sarayı, Slovakya’ dan Bratislava Kalesi, Tayvan'dan Özgürlük Meydanı, Tunus’dan Bab El Bahr, Vatikan'dan Piazza San Pietro Meydanı, Türkiye’den ise Aksaray’dan Ihlara Vadisi, Ankara’dan Ankara Kalesi, Antalya’dan Aspendos Amfi Tiyatrosu, Aydın’dan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Balıkesir’den Saat Kulesi, Çanakkale Şehitlikleri, Eskişehir’den Sungurlar Dizisi, İstanbul’dan Topkapı Sarayı, İzmir’den Efes, Kayseri’den Erciyes Dağı, Kırşehir’den Cacabey Camii, Konya’dan Mevlana Müzesi, Kütahya’dan Yıldırım Beyazıd Han Camii, Manisa’dan Muradiye Camii ve Sultanlar Türbesi, Nevşehir’den Peri Bacaları, Niğde’den Sungurbey Camii ve Niğde Kalesi, Trabzon’dan Kanuni Evi, Trabzon Kalesi ve Sümela Manastırı yer alıyor" dedi.

Türkiye ve yurt dışındaki tarihi ve turistik mekanları fotoğraflayarak 3D görüntülerini Türkiye'nin ve diğer ülkelerin tanıtımına katkı sağlamaya çalıştığını ifade eden Abak 13 yıldır 3 boyutlu fotoğraf çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Abak Türkiye'de şu ana kadar 50 şehrin çekimlerini tamamladığını belirterek, "İnsanların tarihi ve turistik mekanlara gitmeden önce siteme girip bilgi ediniyorlar ve sonra tarihi ve turistik mekanların geziyorlar.Ben gerekli izinleri aldıktan sonra önce bir noktadan çekimlere başlıyorum ve çok sayıda fotoğraf çekiyorum ve fotoğrafları birleştirdikten sonra 3 boyutlu hale getiriyorum.3D çekilerine ilk kez Fransa’dan Eyfel Kulesi, Türkiye’den ise "Fatih Sultan Mehmet Camii ve Türbesi, Yavuz Sultan Selim, Sultan Abdülhamit Han'ın türbelerini fotoğraflayarak başladım.

Çekimler yapılırken zor görünüyor ama bittikten sonra şahane bir şeyin orta çıktığını görüyorsun. Bunu bildiğim için büyük bir sabırla çalışmalarımı sürdürüyorum. Bine yakın mekanda 4 bine yakın nokta pozisyonlu mekanların çekimlerini tamamladım.İki yılda 1 buçuk milyon kişi http://www.3boyutlumekanlar.com adresinde bulunan siteme giriş yaptı. Mekanların 3 Boyutlu Sanal Turlarının (3D Virtual Tour of Locations) ve Aşkın Sırrı Somuncu Baba Filminin 360 derece panorama görüntülerine yine bu adresten ulaşabilirler.Amacım yurt dışında olduğunca gezip tarihi ve turistik mekanları çekmek ve Türkiye'nin 81 ilinde çekimler gerçekleştirip tarihi ve turistik mekanların tanıtımını yapmaktır" şeklinde konuştu.

Roman TUR', Verdana; font-size: 15px;">OTAĞ FIRINCIOĞULLARI


Bu haber toplam 465 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1