Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Demirtaş’ın katıldığı Nevruz'da olaylar çıktı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Batman’da izinsiz yapılan Nevruz kutlamasında yaptığı konuşmada, Nevruz programlarının yasaklanmasına tepki gösterdi.
Tarih: 20 Mart 2016 Pazar 20:46
Demirtaş’ın katıldığı Nevruz'da olaylar çıktı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Batman’da Nevruz kutlaması, valiliğin yasaklama kararına rağmen Turgut Özal Bulvarı’nda yapıldı. Olaylı geçen Nevruz’a katılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada toplanan gruba hitaben yaptığı konuşmada, Nevruz programlarına izin verilmemesini eleştirdi. Programa izin vermeyenlerin Batman halkının iradesinden korktuğunu savunan Demirtaş, “Şuanda benim sesimi de duyuyorlar bu korkaklar. O korkaklara sesleniyorum. Siz Batman halkını temsil edemezsiniz. Üç imza ile buraya atanmış memurlarsınız. Batman halkının seçilmiş iradesi var. Siz burada hiçsiniz hiç. Halk burada, halk. Böyle bir saygısızlığı, böyle bir terbiyesizliği asla kabul etmeyiz. Bizi seçmiş olan iradenin ezilmesine asla izin vermeyeceğiz. Canımızla kanımızla buradayız. Bu topraklar bizim topraklarımız, bu vatan bizim vatanımız. Atanmış memur burada bize emir veremez. Sen ancak seni atayanlardan emir alırsın, bize emir veremezsin. Günlerdir Batman halkı yan yana gelmesin diye operasyonlar yapıyorlar. Sabahtan bu yana şehri gaza boğdular. Her tarafta hukuk dışı, kanun dışı müdahaleler yapıyorlar. Batman valisinin şunu iyi bilmesi lazım. Seni buraya imza ile atadılar. Biz buranın yerel iktidarıyız. Halk bizi seçti. Bundan önce il binası önünde yapılan mitingden nasıl korktular hepiniz tanık oldunuz. İnanın ki halk iradesinin arkasında korkusuzca, cesurca durmaya devam ederse bu faşizm bu topraklarda artık yaşayamayacaktır. Halk iradesi her yerde kendini yönetene kadar, bu halkın her ferdine bunlar saygı duyana kadar biz asla geri adım atmayacağız” diye konuştu.

Konuşmanın ardından dağılan bazı gruplar polise taş attı. Polis de gruplara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Bunun üzerine gruplar, ara sokaklara kaçarak dağıldı.


Bu haber toplam 312 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1