Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

CHP’den Bahçeli’ye ’kongre’ eleştirisi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Kongrenin K’sini duyunca küplere binen Devlet Bahçeli’nin Yargıtay o yazıyı asmadan önce ’Yargıtay’ın verdiği karara saygılı olacağız’ açıklaması da Yargıtay’ın nasıl bir karar vereceği güvenine işaret ediyor" dedi.
Tarih: 12 Mayıs 2016 Perşembe 11:09
CHP’den Bahçeli’ye ’kongre’ eleştirisi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ’partili cumhurbaşkanı’ kavramını eleştirdi. AK Parti ile MHP’nin açıklamalarının puzzlenın parçaları gibi olduğunu belirten Özel, partili cumhurbaşkanı ile ilgili anayasa değişikliği getireceklerini ve referanduma gidebileceğini ifade ettiklerini hatırlattı. Özel, “AKP ve MHP fiilli olarak yürüttükleri koalisyonun adını koyacak önümüzdeki günlerde bir protokolle karşımıza çıkacak ve partili cumhurbaşkanını toplam milletvekili sayısı 356 olacak şekilde referanduma götürmeye çalışacaklar. Birbiriyle alakasız gibi ortaya konulan, zamanlaması gerçekten dışarıdan bakıldığında, birbirinden bağımsız düşünüldüğünde şaşırtıcı ifadeleri, bu önümüzdeki yaz Türkiye’nin neleri konuşacağını, siyasetin nelere gebe olduğunu gösteriyor. AKP’den Nurettin Canikli ve Bahçeli Haberleri">Devlet Bahçeli’nin açıklamaları birbirinden bağımsızsa her iki tarafta vatandaşın aklıyla alay ediyor demektir” ifadelerini kullandı.

MHP’DE YAŞANANLAR

Yargıtay’ın 15 Mayıs’ta yapılması gereken MHP Kongresi ile ilgili olarak yazı asılmasının da düşündürücü olduğunu söyleyen Özel, “Sayın Bahçeli Haberleri">Devlet Bahçeli, kongrenin K’sini duyunca küplere binen Bahçeli Haberleri">Devlet Bahçeli’nin Yargıtay o yazıyı asmadan önce ’Yargıtay’ın verdiği karara saygılı olacağız’ açıklaması da Yargıtay’ın nasıl bir karar vereceği veya 15 Mayıs’a kadar karar vermeyeceği konusundaki güvenine işaret ediyor. MHP kendi iç sorunlarını aşmak için tabanına, önüne koyduğu iktidar hedefini gerçekleştiremeyip mahcup olduğu tabanına şimdi kolay yoldan 80 milletvekili ile kurmadığı koalisyonu 40 milletvekili ile kurarak bir iktidar ortaya koymak ve kendi iç karışıklığından kurtulmak istiyor. 3-4 bakanlık için AKP’li Cumhurbaşkanı’na ‘evet’ demek üzereler. 3-4 MHP’li bakanla ‘biz iktidar olduk, parti içinde başka bir iktidar arayışına ihtiyaç yok demek’ için AKP’li Cumhurbaşkanı’na razı oluyorlar. Şimdi 3-4 bakanlık ve parti içi bir mücadele uğruna bir sistem değişikliğine, Türkiye Cumhuriyeti’nin genleriyle oynanmasına ve söz verdikleri halde karşı oldukları başkanlık sistemine sadece bir ambalaj değişikliği ile başkanlık sistemine doğru önemli bir adımı AKP ile birlikte omuz omuza atma çabasına en büyük tepkinin Milliyetçi Hareket Partisi seçmenleri tarafından verilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bir milletvekili heyetinin Kilis raporunu sunduğunu hatırlatan Özel, Kilis Valisi’nin ‘Örümcek adam Spiderman’ olduğu konusunda emin olduklarını kaydetti. Özel, “CHP olarak heyetimiz önümüzdeki süreçte Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız ile birlikte oraya giden heyetin raporu doğrultusunda Genel Başkan Yardımcılarımızın çalışmalarıyla Kilis için bir ekonomik paket hazırlamak ve bunu Meclis gündemine getirme kararlılığındadır. Bunun başta esnafın, küçük işletmelerin, KOBİ’lerin ekonomisine katkı sağlamak, göçü geriye döndürmek, kenti terk edenler için yeniden cazibe merkezi haline getirmek son derece önemli” diye konuştu.

"MERTSENİZ KİLİS’E YERLEŞİN”

Başbakan Davutoğlu’na seslenen Özel, “Bir son ziyareti Kilis’e yapmayı düşünmez misiniz? Suriye politikasından sonra, o ‘öfkeli çocuklar’ diye önemsemediğiniz IŞİD’in yağdırdığı ziyaretten sonra yok yok ziyaret yapmayın. Önerimiz şu; bu ziyaretler bittikten, darbe kongresi tamamlanıp şekil, şart tamamlanıp, atanmış başbakanlık görevini yeni başbakana, kendisinden de düşük profilli bir başbakana devrettikten sonra İstanbul’a yerleşecekmiş. Sayın Davutoğlu Kilis’e bir borcunuz var. Yiğitseniz, mertseniz Kilis’e yerleşin” dedi.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

Partili cumhurbaşkanı konusunda CHP’nin tavrına ilişkin soru üzerine Özel, “Parlamenter sistemi savunan, Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilmemesi gerektiğini savunan, çarenin bugün yıpratılan, saray eliyle yozlaştırılmaya çalışılan, işlevsizleştirilmeye çakışılan, parlamenter sisteme sahip çıkmak olduğunu söyleyen herhangi bir partinin destek vermesi cumhuriyete ve bu Meclis’e ihanettir. Partili cumhurbaşkanına ‘evet’ demek, kendisine verilmiş 1 Kasım’da görev ve yetkiye, ettiği yemine rağmen Anayasa’yı değiştirmek suretiyle bu ülkenin kuruluş ayarlarına, ülkenin demokrasisine de, kuvvetler ayrılığına da, kuvvetler arasında uyumu sağlamakla mükellef tarafsız Cumhurbaşkanlığı’na duyulan ihtiyaca da ve özellikle de cumhurbaşkanı kaç kez ihtiyaç duyuldu bir Liderler Zirvesi’ne , tarafsız olmadığı için bunu yapamadı. Taraflı bir cumhurbaşkanı, 317 AKP’li milletvekili, AKP’li 27 bakan, 1 başbakan yetmiyor, partiyle bağı kopmuş olan bir kişi AKP’li olmasına gerek var. Böyle bir şey olabilir mi? Başkanlık sistemini halka dayatırız yaklaşımını doğru bulmuyoruz. Cumhuriyete ve Cumhuriyet değerlerine ihanet olarak görüyoruz” diye cevap verdi. Dokunulmazlık konusunda ise Özel şunları söyledi:

“Bu şartlar altında sarayın aradığı çıkış, AKP’nin paradigma ile aradığı çıkış duvara toslamış görünüyor. Cumhuriyet Halk Partisi bunun dokunulmazlıkları ortadan kaldıran anayasa değişikliği olmadığının farkında. Milletvekilleri önlerindeki metine, parti programlarına, vicdanlarına göre iki turlu kapalı oylamada oylarını kullanacaklar.”


Bu haber toplam 382 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1