Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

CHP sözcüsü Böke Meclis başkanı acilen istifa etmelidir

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklikle ilgili sözlerinden dolayı acilen istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Tarih: 27 Nisan 2016 Çarşamba 22:28
CHP sözcüsü Böke Meclis başkanı acilen istifa etmelidir
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Partisinde düzenlediği basın toplantısında CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı laiklikle ilgili sözleri nedeniyle eleştirdi. “Meclis Başkanı İsmail Kahraman açıkça, doğrudan, hiç utanmadan laikliğe, Türkiye Cumhuriyetinin her vatandaşının inanç özgürlüğüne ve Türkiye toplumunu bir arada tutan laiklik zamkına, Cumhuriyete açıktan saldırı yapmıştır” diyen Böke, Kahraman’ın bu sözleri yanlışlıkla söylemediğini savundu. Böke, bu sözlerin TBMM Başkanının, kendisinin üzerine yemin ettiği anayasada, laikliğe karşı, açıkça, bilinçli bir şekilde söylenmiş sözler olduğunu belirterek "14 yıldır fiilen, bizzat kendisinin de dahil olduğu partinin açıkça yürüttüğü politikaların dışa vurumu olarak söylenmiş sözler. AKP’nin her zaman yaptığı gibi iki ileri bir geri siyasetinde bu tartışma bizi yine şaşırtmıyor. O iki ileri bir geri siyaseti zaten Türkiye’de bu tip cüretkar cümlelerin düşünülmeden konuşulmuş gibi sunulmasına imkan veriyor. Bu cümleler düşünülerek kuruldu. Herkesin cephesi belli, AKP’nin siyasi pozisyonu belli, bu cümlelerle demokrasiye nasıl baktıkları belli. Bu sözler özgürlüğümüze, bir arada yaşama kültürümüze AKP’nin nasıl baktığını gösteren sözler. Amaç çok açık” dedi.

TBMM Başkanı Kahraman’ı istifaya davet eden Böke, “AKP, Kahraman’ın bu sözlerini kabul etmiyorsa Meclis Başkanı Kahraman’ı bizimle beraber istifaya davet etmelidir. Meclis Başkanı acilen istifa etmelidir. Türkiye’de laikliğin vazgeçilmez bir unsur olduğunu savunan herkes bu istifa çağrısına ortak olmalı. Biz açıkça söylüyoruz, İsmail Kahraman Meclis başkanlığından derhal gitmelidir. Türkiye bu zihniyet nedeniyle IŞİD’in yaşam alanı bulduğu bir ülke. Türkiye, emniyet ve istihbarat olmasına rağmen Ankara’da bir araya gelen vatandaşlarını koruyamayacak bir hükümet ile baş başa” diye konuştu. 

DERYA YETİM


Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1