Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Cezaevi inşaatında çalışan işçilerin alacak isyanı

Mersin’in Tarsus ilçesinde inşaat çalışması devam eden cezaevi çalışanları alacaklarını firmadan alamadıklarını iddia etti.
Tarih: 2 Mart 2016 Çarşamba 17:26
Cezaevi inşaatında çalışan işçilerin alacak isyanı
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Alifakı Mahallesi sınırları içerisinde 2013 yılında müşavir firmaya yer teslimi yapılmasının ardından yapımına başlanılan Tarsus Ceza İnfaz Kurumu inşaatında taşeron firmalarda çalıştıkları sürenin son 3 ayında ücretlerini tam olarak alamadıkları gerekçesi ile işten ayrılan bir gurup işçi haklarının gasp edildiğini iddia etti.
Cezaevi inşaatının önünde firma yetkilileri ile görüşen yaklaşık 30 işçi, alacaklarını taşeron firmadan alamadıklarını belirterek basın açıklaması yaptı. Çalışmış oldukları sürenin son 3 aylık bölümünde yaşanan ödeme aksaklığı nedeniyle işten ayrılmak zorunda kaldıklarını belirten Gani Akkayalar (33), alacaklarının ödenmesini istedi.

İşçiler adına açıklama yapan Akkayalar, “Biz 8-9 ay burada kaynakçı olarak çalıştık, bize 3-4 aylık paramızı vermiyorlar. Üç aydır böyle git gel, 150-200 kişi böyle para alamıyor. Adamlara para vermiyorlar, bize para vermiyorlar. Artık rezil olduk çıkmaza girdik, 3 aylık paramız içeride. Devlet adamları burayı yapmaları için vermiş, ama bunlar bize ödeme yapmıyorlar, adamlar paraları alıyor kaçıyorlar, biz görüşmek için geldik, buradaki firma yetkilileri ‘bizim yapacak bir şeyimiz yok’ diyerek bizleri şu an kapı dışarı etti, bizim yapacak bir şeyimiz yok biz ne yapacağız” şeklinde konuştu.

Kemal Kaba adlı işçi ise, “İşçiler haklarını aramak için şantiye sahasına girdiklerinde tehdit edildi. Benim evime icra geldi, ben ödeyemedim, şimdi gelip her şeyimizi alacaklar. Bunlar paramızı vermiyor, ben eve ekmek götüremiyorum. Annemin aldığı 400 TL maaş eve mi versin, suya mı versin, elektriğe mi versin ya da ihtiyaçlara mı versin. Bu kadar millete yazık” diye konuştu.

İşçiler düzensiz ödeme ve son 3-4 aylık alacaklarını alamayanların sayısının yaklaşık 400-500 işçi olduğunu belirtti. İşçiler şantiye girişinde yaptıkları açıklamanın ardından sessizce dağıldı.

Firma yetkilileri, yaşanan sıkıntının müşavir firmayla ilgili olmadığını, taşeron firmalarının kendi işçileriyle aralarındaki alacak verecek konusu olduğunu ileri sürerek, işi çözecek olanın taşeron firmaları yetkilileri olduğunu belirtti. 


Bu haber toplam 305 defa okunmuştur.
Etiketler: , ,
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1