Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Çeçenler de Türkiye için nöbette

İstanbul'da yaşayan Çeçen-Kafkas muhacirler 15 Temmuz Darbe girişimini lanetlediler. İMKANDER'in çağrısıyla biraraya gelen muhacirler, Fatih'ten İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün olduğu Vatan Caddesine yürüdüler.
Tarih: 19 Temmuz 2016 Salı 11:25
Çeçenler de Türkiye için nöbette
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Yürüyüş boyunca sık sık "Dik Dur Eğilme, Çeçenler Seninle", "Kafkasyalı Muhacirler Türkiye Halkıyla Omuz Omuza" şeklinde slogan atıp tekbir getiren Çeçen muhacirler meydanda büyük tezhüratla karşılandılar.

"Bu ümmeti yenemeyeceksiniz"

İMKANDER Genel Başkanı Murat Özer, Emniyet Müdürlüğü önünde yaptığı konuşmada, vatanlarından Rus işgali sebebiyle Türkiye sığınan Kafkasyalı muhacirlerin darbeciler karşısında Türkiye ile tek yürek olduğunu söyleyerek, "Darbecilerin karşısında göğüslerini siper ederek şehid düşenler destan yazdılar. Türkiye'nin varlığı sadece bu halk için değil, tüm İslam ümmeti için büyük bir dayanak ve zulme karşı direniş demek. Bugün, Türk'üyle, Kürd'üyle, Arab'ı ve Çeçen'iyle bu ümmet zillete boyun eğmeyeceğini göstermiştir. Bu ümmeti ne Rusya, Ne FETÖ, ne ABD ne de başka küresel güçler yenemeyecektir" dedi.

Kafkasyalı muhacirler adına, Kafkas Halkları Kongresi Genel Sekreteri Ahmet Umarov'da yaptığı konuşmada tüm Kafkas halklarının Türkiye'nin ve Türkiye halkının yanında olduğunu, kendi can ve kanlarını kardeşleri için seve seve feda edeceklerini vurguladı.

Türkmenler de destek verdi

Basın açıklamasına Suriye'de Esed rejimine karşı mücadele eden Türkmen Sultan Murad Tümeni'de dayanışma mesajı göndererek destek verdi. Vatan Caddesindeki eylem Mısır'daki Sisi darbesi sebebiyle Türkiye'ye sığınana Şeyh Zebadi'nin Türkiye'nin zaferi için yaptığı dua ile sona erdi. Dua esnasında pek çok kişinin gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Kafkasyalı muhacirler Emniyet Müdürlüğü önünde yapılan "darbecilere karşı nöbet" eylemine basın açıklaması sonrasında devam ederek meydanda kaldılar.


Bu haber toplam 474 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1