Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılanmasına devam ediliyor

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün siyasal ve askeri casusluk suçundan yargılandığı davaya devam ediliyor. Duruşma öncesi açıklama yapan Dündar ve Gül, bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak tutuklu akademisyenlerin tahliye olmalarını beklediklerini..
Tarih: 22 Nisan 2016 Cuma 11:12
Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılanmasına devam ediliyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün siyasal ve askeri casusluk suçundan yargılandığı davaya devam ediliyor. İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava öncesi, aralarında CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal ile HDP’li Osman Baydemir ve Garo Paylan’ında bulunduğu kalabalık bir grup adliye önünde bir araya geldi.
Duruşmaya olan ilginin önceki celselere göre daha az olduğu gözlenirken kısa bir açıklama yapan Can Dündar ve Erdem Gül, bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak tutuklu akademisyenlerin tahliye edilmesini beklediklerini söylediler.

“ÇAĞLAYAN ADLİYESİ'NDEN İKİ İYİ HABERLE ÇIKMAK İSTİYORUZ”
“Medyadaki halimizde bir değişiklik yok” diyen Erdem Gül “Medya üzerindeki baskı devam ediyor. Tek fark hapiste değiliz. Bunun sürmesi gerekiyor, tersine davamızın düşmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bugün akademisyenlerin de serbest bırakılması gerekiyor. Çağlayan adliyesinden iki iyi haberle çıkmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

“BURADAN SİLİVRİ’YE GİDECEĞİZ VE ONLARI ÇIKARTACAĞIZ”
Tutuklu akademisyenlerle davalarının aynı güne denk gelmesinin iyi bir tesadüf olduğunu aktaran Can Dündar ise “Basın özgürlüğünü ilgilendiren önemli bir dava ve ifade özgürlüğünü dile getiren akademisyenlerin davası bir araya geldi. Çok daha güçlüyüz bugün burada. Tek tek yargılanmak yerine bir arada bir birimizin mücadelesine sahip çıkmayı önemli buluyorum. İki önemli damar Çağlayan önünde araya geldi. Bugün öğretim görevlilerimizi alıp dışarı çıkarmaya geldik. Kendi davamızdan çok onu önemsiyoruz. Hep birlikte buradan Silivri’ye gideceğiz ve onları alıp çıkartacağız” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Dündar ve Gül beraberlerindeki kalabalıkla adliyeye giriş yaptı. Mahkemenin daha önce aldığı karar gereği kapalı oturumda görülen davada iki gazetecinin yargılanmasına devam ediliyor. Adliyeye gelen milletvekilleri ve kalabalık ise duruşmanın görüldüğü katta bekleyişlerini sürdürüyor.
Öte yandan, Gül ve Dündar adliye içerisindeki yürüyen merdivenle çıktıkları sırada yürüyen merdiven bir kez daha arızalanarak durdu. Yoğunluk nedeniyle önceki celselerde de yürüyen merdiven durmuştu. 

Roman TUR', Verdana; font-size: 15px;">BAŞAK AKBULUT - YUSUF MELİKOĞLU


Bu haber toplam 442 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1