Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

'Buzun Perileri'nin şampiyonluğa uzanan öyküsü

Okulda öğrenci, evde hamarat kız, sahada ise adeta yırtıcı bir panter gibi mücadele veren 'Buzun Perileri' şampiyonluğa uzanan hikayelerini İHA'ya anlattı.
Tarih: 11 Nisan 2016 Pazartesi 16:26
'Buzun Perileri'nin şampiyonluğa uzanan öyküsü
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Erzurum'un 5 bin nüfuslu Narman ilçesinde 4 yıl önce kurulan ve bölgede 'Buzun Perileri' olarak adlandırılan Narman Spor Kadın Buz Hokey Takımı, milyon dolarlık kulüpleri geride bırakıp büyük bir başarı öyküsüne imza atarak Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Kadınlar Ligi'nde şampiyon oldu. Perilerin başarısı ünlü sanatçı Gülben Engen'in de dikkati çekti. Ergen, kızların başarısını "Hokey Türkiye Şampiyonu kızların varlığından haberdar mısınız? Taşı sıkıp suyunu çıkartan bu kahraman kızlar" notuyla instagram hesabında paylaştı.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Kadınlar Ligi'nde mücadele eden Erzurum'un 5 bin nüfuslu Narman ilçesi ekibi, geçtiğimiz yıl Türkiye şampiyonu olurken bu yıl da şampiyonluğun en güçlü adaylarından.

"AZİMLE KENETLENİP TAKIM RUHU OLUŞTURARAK MİLYON DOLARLIK KULÜPLERİ GERİDE BIRAKTILAR"
4 yıl önce kurulan ve hayal olarak çıktıkları yolda büyük bir başarıya imza atarak şampiyon olduklarını ifade eden Narman Spor Kulübü Yöneticisi Cengiz Ceylan, "Kızlarımız çok çalışarak, azimle, gayretle geçen yıl şampiyonluğa ulaştılar. Bu sene de şampiyonluk yolunda ilerliyoruz. Takım olarak Avrupa şampiyonluğuna kadar gideceğiz. Türkiye ve Erzurum'u buz hokeyinde dünyaya tanıtacağız. Bize destek veren şehrin mülki amirlerine, herkese sonsuz teşekkür ederim" dedi.

Narman Spor Antrenörü Sevilay Kesteloğlu da, "Sporcularımız ve bizler kendimizden fedakarlık yaparak, çok çalışarak gayretimizin ödülünü şampiyonlukla aldık. Biz antrenmanlarımızdan hiç ödün vermedik. Şampiyon olarak büyük bir başarı elde ettik" şeklinde konuştu.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Kadınlar Ligi'nde en iyi kaleci seçilen Kübra Dadaşoğlu ve en iyi forveti seçilen Betül Toyğar ise, doğuda ilk etapta kadınların sporla ilgilenmelerine sıcak bakılmadığını ancak şampiyonluğa uzanan başarı öyküsüyle herkes tarafından takdir topladıklarını belirtti.

"OKULDA ÖĞRENCİ, EVDE HAMARAT, SAHADA BUZUN PERİSİ OLDULAR"
Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Kadınlar Ligi'nde şampiyon olan 'Buzun Perileri' sporcu kimliklerinin yanı sıra eğitim hayatlarını sürdürerek, evlerinde de ailelerinin hamarat kızları oluyor.

Çoğu Erzurum'da 2011 yılında düzenlenen Üniversiteler Kış Oyunları (UNIVERSIADE) için yapılan tesisler sayesinde buz hokeyiyle tanışıp ardından kurulan Narman Spor takımıyla profesyonel sporculuğu yakalayan 'Buzun Perileri' Atatürk Üniversitesi BESYO Bölümünde eğitim hayatlarını sürdürüyor. Okul ile antrenman için salon arasında adeta mekik dokuyan sporcular, evlerinin kapısını İHA kameralarına açtı.
Narman Spor takımı oyuncularından Fulya Yurt, Seda Metin, Ayşenur Kurdal ve Betül Toyğar, sporun yanı sıra öğrenim hayatlarını da aksatmamaya çalıştıklarını belirtti.

Sporculardan Fulya Yurt, "Bu spora başlarken ailemin desteği arkamda oldu. Daha önceden golf sporu ile uğraşıyordum ve bir yandan yine sürdürmeye çalışıyorum. Golf sporunda da derece elde ettim. Buz hokeyinde Narman Spor ile şampiyonluğa uzandık. Takımımız kurulalı 4 yıl oldu. Çok çalıştık, çabaladık. Hakkımız olan şampiyonluğu elde ettik. Ben aynı zamanda milli takıma seçildim ve hedefim Türkiye'ye uluslararası arenada da başarı kazandırmak. Bana destek veren aileme çok teşekkür ediyorum" dedi.
Özel hayatı bir kenara bırakıp, çok fedakarlık ederek, çok çalışıp şampiyon olduklarını ifade eden Seda Metin ise, "İlk başlarda çevrem buz hokeyi oynamamı istemiyordu. 'Kızdan sporcu mu olur' diyenler oldu. Ama yılmadan mücadele ettim. Ailem de destek verince başarıya uzandık. Şimdi birçoğu bizimle gurur duyuyor" diye konuştu.

Takımın başarılı ve aynı zamanda sevilen sporcularından Ayşenur Kurdal da, "Narman Spor bizim ailemiz gibi oldu. Ben bu spora başlarken ailem en büyük destekçim oldu. Kardeşim de buz hokeyi sporcusu. Bizler çok çalışarak, çoğu zaman kendi özel hayatımızdan feragat ederek şampiyonluğu kazandık. Erzurum'da 'Buzun Perileri' olduk. Herkes artık bizim başarımızla gurur duyuyor. Biz şampiyonluğumuzu Erzurum'a hediye ettik" ifadelerini kaydetti.

"ŞAMPİYONLARIN AİLELERİ KIZLARIYLA GURUR DUYUYOR"
Sporun, çocuklarının hayatına olumlu anlamda çok şey kazandırdığını belirten Narman Spor takımının skorer oyuncularından Fulya Yurt'un anne ve babası, "Fulya spora golf ile başladı. Doğuda golf sporunu yapmak saha, alan bakımından bir hayli zor. Daha küçükken golf sopası boyu kadarken spora merakı bir hayli fazlaydı. Zamanla büyük başarılara imza attı. Ardından buz hokeyi ile tanıştı. Gecesini, gündüzüne kattı. Çok çalıştılar takım olarak. Milli sporcu oldu. Narman Sporla da şampiyon oldular. Bu başarıları bizleri gururlandırdı. Biz her zaman kızımızın destekçisiyiz, böyle de devam edecek. Fulya bizim ortanca kızımız. Fulya'nın bir küçüğü tenis ile büyüğü ise voleybol sporuyla uğraşıyor. Spor kızlarımızın hayatına hep olumlu sonuçlar kazandırdı. Sporcu kızlarımız gurur kaynağımız" dedi.

Ablasının başarısıyla gururlandığını ifade eden Yurt ailesinin küçük kızı Fulden Yurt da, "Narman Sporla şampiyon oldular. Çok çalışıp neticeye ulaştılar. Çevrem, arkadaşlarım da ablamın başarısıyla gurur duyuyorlar" ifadelerini kullandı.

Lige 4 yıl önce "merhaba" diyen Narmanspor Buz Hokeyi Kadın Takımı, ilk yılında 3'üncü, ikinci yılında 2'inci, geçen yıl ise şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attı. Ligdeki 4'üncü yılında büyük başarı elde eden Erzurum temsilcisi, tarihi henüz belirlenmeyen final maçında, İstanbul ekibi Buz Korsanları ile karşılaşarak yeniden şampiyon olmayı ve yurt dışında Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmayı hedefliyor.

GÜLBEN ERGEN, HOKEY ŞAMPİYONU KIZLARLA!
Öte yandan geçtiğimiz hafta kızların başarısını sayfasına taşımak için Erzurum'a gelen ünlü sanatçı Gülben Ergen, Türkiye Bayan Hokey Şampiyonu takımla görüştü. Kızlarla röportaj yapan Gülben Ergen, şampiyon kızlarla öz çekim yapıp sosyal medyada paylaştı. Şampiyon kızlara övgüler yağdıran Ergen, "Hokey Türkiye Şampiyonu kızların varlığından haberdar mısınız? Taşı sıkıp suyunu çıkartan bu kahraman kızlar" notuyla instagram hesabında paylaştı. 


Bu haber toplam 357 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1