Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Bozüyük’e Güzelköy bereketi!

Adını dizi ve sinema filmleri ile duyuran Yatağan’ın Bozüyük mahallesi yerli turist akınına uğruyor. Hafta içi ve özellikle hafta sonlarında mahalle meydanında insan seli oluşurken, 10 yıl önce kimsenin uğramadı, bilmediği mahalle, diziler ile yerli turistlerin çekim merkezi haline geldi. !
Tarih: 3 Ekim 2015 Cumartesi 08:55
Bozüyük’e Güzelköy bereketi!
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

DİZİ VE SİNEMACILARIN TERCİH MEKANI
Bünyesinde tarihi mekânları da barındıran Bozüyük Mahallesi, yıllar önce bölgenin en büyük hayvan pazarının kurulduğu beldelerden birisi iken, Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi esnasında otağını kurduğu ve askerleri için han, hamam ve cami yaptırdığı önemli bir ören yeri. Mahalle meydanında bulunan ve restorasyonu tamamlanan tarihi Hacı Şükrü Evi butik otel olarak hizmet verirken, 800 yıllık tarihi anıt Çınar ağacının bulunduğu Pınarbaşı gelen konukların uğrak mekânları arasında yer alıyor. Bozüyük Mahallesi bugüne kadar Baba Ocağı, Dondurmam Gaymak, Düriye’nin Güğümleri, Ümmü'nün Türküsü, Dabbe, Sürgün İnek ve son olarak Güzel Köylü gibi yapıtların da aralarında bulunduğu birçok sinema ve diziye ev sahipliği yaptı.

1 MİLYON ARAÇ GİRİŞ YAPTI
Muğla’nın Büyükşehir olmadan önce Bozüyük Beldesinin son Belediye Başkanı ve Yatağan Belediye Meclis Üyesi Yaşar Gencel, mahallenin mevcut binalardaki restorasyonlardan sonra önemli kazanımlar elde ettiği açıkladı. Gencel, “Mahallemizde son çekimleri tamamlanan ‘Güzelköy’ dizisi ile adı da Bozüyük değil, Güzelköy olarak anılmaya başlandı. Yapılan tadilatlar ve restorasyonlar sonrası mahalle meydanında oturacak mekânlar ortaya çıktı. Elimizdeki materyalleri biliyorduk ve önemli bir Osmanlı kasabası burası. Dizi ve sinema çekimleri Bozüyük’e ve esnaflarımıza çok şeyler kazandırdı. Hafta içi ve hafta sonları dizi çekimlerinin başlamasından bu yana tur ve bireysel araçlar ile çok sayıda ziyaretçimiz oldu. Bizim amaçlarımızdan birisi de Bozüyük’ün istikbalinin turizmde olmasıydı, bizim bu isteğimiz sonunda kabul oldu. Dizi çekimlerinden bu yana Bozüyük’e giriş yapan araç sayısı 1 milyonu geçti. Bozüyük’e gelen yerli ve yabancı turist Akyaka’yı, Yeşilyurt’u, Belen Kahvesini geziyor. Bir adım ötesi Lagina, Stratonikeia ve Panamara’yı da gezdirmek lazım. Muğla ören yerleri açısından en fazla ören yerine sahip il konumunda” dedi.

YENİ DİZİ ÇEKİMİ İSTİYORLAR
Bozüyük esnaflarından Erol Bilgin Güzelköy dizisi Bozüyük isminin pekiştiğini söylerken, Aşkın Dural isimli esnaf ise 15 yıl önceki Bozüyük ile bugünkü Bozüyük arasında büyük fark olduğunu söyledi. Dural, “Bugün çok sayıda iş yeri açıldı. Kalabalık bir mahalle olduk. Dizilerin çok büyük faydası var. Burasının kalıcı olması için bundan sonra bir dizi daha çekilmesi şart” dedi.

BOZÜYÜK KÜÇÜK HOLLYWOOD OLDU
Şafak Tütüncü isimli esnaf ise, “Mahallemiz Güzelköy dizisinden sonra büyük bir ziyaretçi patlaması yaşandı. Mahalle esnafı olarak amacımız, turların ve bu ziyaretçi akışının devamını sağlamak istiyoruz. Gelen misafirlerimizi devamlılık açısından iyi ağırlıyoruz. Burası artık burası bir dizi mahallesi oldu. Burası küçük bir Hollywood gibi oldu. Esnaf olarak gelecek dizi çekimlerine yardımcı olmaya hazırız” dedi. 

BEKİR TOSUN
 


Bu haber toplam 440 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1