Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Birlik ve beraberlik için bir araya geldiler

Çekmeköy Kaymakamlığı ile Çekmeköy Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇEKSİAD) tarafından organize edilen ’Birlikte Çekmeköy, Birlikte Türkiye’ panelinde birlikte yaşamak olgusu işlendi.
Tarih: 19 Mayıs 2016 Perşembe 14:00
Birlik ve beraberlik için bir araya geldiler
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları, iş adamları, siyasal partilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, iç ve dış tehditlerin arttığı bir dönemde toplumsal birlikteliğin, yerel ve ulusal boyutlarını irdeledi. Eğitimci ve Tarihçi Mehmet Uğurelli ile Argetus Araştırma Danışmanı İlahiyatçı - Sosyolog Erol Erdoğan’ın panelist olduğu programda, ’Bir Olma Birlikte Dirlik Bulma Bilinci’ ile ’Türkiye’nin Fırsatları ve Riskleri’ konuları ele alındı. Yerel alandan başlayarak birliğe ulaşmanın ancak kalıcı ve mümkün olacağı iddiasını taşıyan panele Kaymakam, Belediye Başkanı, Kamu Kurum Amirleri, STK yöneticileri ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

’’ÇEKMEKÖY BİRLİK VE BERABERLİĞİ GÖSTERMEKTE’’

Panelde konuşan Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız, ’’28 yıllık meslek hayatımın 10 yıla yakın zamanını Güneydoğu’da geçirmiş bir idareci olarak bu konudaki sıkıntıları bilen bir idareci olarak buraya katılmaktan çok memnun oldum. Çekmeköy bu birlik ve beraberliği göstermekte. Aziz şehitlerimiz için yaptığımız çalışmalarda Çekmeköy ailesi her zaman desteğini gösterdi. Siyasi partilerimizin yöneticilerinden kurumlarımızın yöneticilerinden değişenler oldu ama her yeni gelen kardeşimiz bu birlik ve beraberliği göstererek bir tuğla da onlar koydu. Yapıcı olmak çok daha zor ve sabır isteyen bir şeydir. Terör zaman çok fazla ses çıkarıyor olabilir ama toparlamak, güzellikleri ortaya çıkarmak biraz sabır gerektirebilir. Güvenlik güçlerimiz masumları ezmeden, kurunun yanında yaşında yakmamak için oldukça hassas şekilde bu süreci götürüyorlar’’ dedi.

’’BÜYÜK MİLLET OLMAK İÇİN MAZLUMLARIN HAYKIRIŞINI DUYMAK GEREKİR’’

Millete hizmet deyince geçmişimize ecdadımıza bakmak gerektiğini belirten Eğitimci-Tarihçi Mehmet Uğurelli, ’’Bunu görmek için şanlı geçmişimize gitmeniz gerekir. Büyük devletle büyük millet arasındaki fark nedir? Büyük devlet; çok büyük ekonomi, büyük teknoloji ile zaman içinde oluşabilen bir unsurdur. Çok şükür Türkiye büyük devlet olma yolunda adım adım ilerliyor. Ama büyük millet olmak başka bir şeydir. Büyük millet olmak için mazlumların haykırışını duymak gerekir. Büyük millet olmak için kapınıza biri geldiğinde kapıyı aralamak yerine kapıyı söküp atmak gerekir. Kapınıza sığınanlara ensar olmak gerekir. Filistin’de namlunun ucundaki mazlumların sesini duyduğunuz zaman Somali’de aç yatan susuzluktan dudakları çatlamış olanlara bir damla su olabildiğimiz zaman büyük millet olmuşsunuz demektir. Dünya’da kendi geliri ölçüsünde yardımı ihtiyaç sahibine ulaştırma sıralamasında bu coğrafya birinci sırada. Dünya’da bizden daha büyük yardım ülkesi mevcut değil’’ diye konuştu.

Panelin diğer konuşmacılarından İlahiyatçı Sosyolog Erol Erdoğan, ’’İnsanların, şehirlerin, ülkelerin kötü olayları olabilir ama o kötü olayı reddetmeden kötülüğün içinden nasıl iyilik çıkarmalıyız diye düşünmeliyiz. Türkiye’nin terörle mücadelesinde bir yıldır farklı aşamadayız. Nedir o; önceden ordumuz teröristlerle dağda mücadele ediyorlardı. Son bir yıldır terörün şehre inmesini konuşuyoruz. Terörün şehre inmesinden elde ettiğimiz faydalar sayabiliriz. Bunların en başında ordumuzun, asker ve polisimizin şehir terörü konusunda oldukça tecrübe edindiği konusuyla karşı karşıyayız. Bu bardağın dolu tarafıdır. PKK’ya destek veren oğlunu güle oynaya PKK’ya gönderen anneler terör örgütünün uzaktan sesini değil yakından çukurunu gördüler. PKK’nın kendi vatandaşına zulüm eden yüzünü görmüş oldular. Türkiye’nin coğrafi konumu ülkemize çok farklı konularda risk ve fırsat ortaya çıkarıyor.

Türkiye’deki misafir öğrencilere dikkat çeken Erdoğan, ’’Türkiye’de her ilde üniversite açılıyor ve eğitimin kalitesi yok diye itiraz ediyorlar. Evet doğrudur; Anadolu’daki birçok üniversite yüksek lise mesafesindedir. Bu bardağın boş tarafıdır. Dolu tarafı; Artan üniversitelerle Türkiye’de okuyan misafir öğrenci sayısı 2016’da yüz bin sınırına dayanmış durumda. Misafir öğrenci hem ticari hem diplomatik hem de eğitim kapsamında bir konudur’’dedi.

Panelin sonunda AKP, CHP, MHP ve BBP ilçe başkanları birlik ve beraberliğe vurgu yapmak için birlikte poz verdi.


Bu haber toplam 562 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1