Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Balıkçıların umudu çinekop ve lüfer

1 Eylül’de Vira Bismillah diyerek Marmara Denizi'ne ağlarını atan ve 50 gündür denizden umduğunu bulamayan Tekirdağlı balıkçılar, umutlarını çinekop ve lüfere bağladı.
Tarih: 20 Ekim 2015 Salı 09:22
Balıkçıların umudu çinekop ve lüfer
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

1 Eylül'de av yasağının sona ermesi ile birlikte Tekirdağ’da umutla sezona başlayan balıkçılar, geçen süreye rağmen denizden istediklerini alamadı. Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesindeki balıkçılar bu yıl palamut, hamsi ve istavritin istedikleri gibi verimli olmadığını dile getirerek, umutlarını çinekop ile lüfere bağladıklarını söyledi.

“MARMARA’DA DA KARADENİZ’DE DE BALIKÇILIK OLMADI”
Tekirdağ’da balıkçılıkla uğraşan İdris Şeremet, Marmara genelinde ve Karadeniz’de bu yıl balıkçılık olmadığını ifade ederek, “Hep iyi gidecek umutlarıyla sezona başladık. Maalesef istediğimiz gibi gitmedi sezon. Denizde sene seneye uyacak diye bir şey yok. Palamut, çinekop ve lüfercilik olmadı. Bütün kıyıları da yasak etseniz havyar tutmadığı zaman, balığın yumurtası tutmadığı zaman olmuyor. Denizde soğuk su denen bir zaman var, havyar bıraktığın zaman, eğer o su soğuksa havyar tutmaz, balık da olmaz. Marmara genelinde, Karadeniz’de de öyle balıkçılık olmadı. Palamut göç eder, Ege’den Karadeniz’e havyar döker, geri döner bu yıl ne göç eden balık oldu ne de geri dönen balık oldu. Denizde en çok güvendiğimiz denizin kuru fasulyesi dediğimiz istavrit de bu yıl yok” dedi.

“EGE’DEN VE KARADENİZ’DEN BALIKÇILAR MARMARA’YA AKIN ETTİ”
Şeremet, Ege’den ve Karadeniz’den balıkçıların hamsi için Marmara’ya akın etiğini söyleyerek, “Bandırma'dan, Karadeniz’den, Ege’den balıkçı arkadaşlar geldi Marmara’da hamsi balığı var diye. Marmara ne kadar büyük, bu kadar kayığı ne kadar kaldırabilir. Bu yıl umduğumuzu bulamadık. Hamsi olsun istavrit olsun bunlarla az da olsa çarkını çevirirsin, çalıştığın adamların parasını verirsin, yaktığın mazot parasını verirsin çarkını çevirirsin. Palamut bu sene olmadı. Palamut’u görünce heyecanla çıkıyoruz denize. Radarlar aldık, hazırlıklarımızı yaptık ama umduğumuz palamut çıkamadı. Palamut balığı ile gemiyi iki günde bir doldurup gelirsen para kazanırsın yoksa yüz kasa palamut tuttum peşinden gittim bu şekilde mazot egzozdan çıkınca kıymeti yok. Eğer çinekop, lüfer olamazsa vay halimize” diye konuştu.
 


HADİ ZİRİĞ - MESUT KARADUMAN


Bu haber toplam 1306 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1