Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Asıl balyoz hazineye

Ergenekon ve Balyoz davalarında yargılanan herkes adliyeye koştu. Sorumluların cebinden tek kuruş çıkmazken hesap yine millete kaldı.
Tarih: 1 Mart 2016 Salı 08:30
Asıl balyoz hazineye
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Yargıdaki rövanş davalarının faturası yine halka çıktı. Ergenekon, Balyoz, Kozmik Oda, Askerî Casusluk gibi yüzlerce kişinin yargılandığı davalarda beraat edenlerin açtığı tazminat davalarına her gün yenisi ekleniyor. Haksız yere cezaevinde tutuldukları, hem sağlıklarının hem de hayatlarının onarılmaz biçimde zarar gördüğünü ileri sürerek soluğu Ağır Ceza Mahkemeleri’nde alan askerlerin kazandığı rakamlar ise adeta dudak uçuklatıyor. Son iki ay içinde mahkemeler, davacılara 10 milyonun üzerinde paranın ödenmesine hükmetti.

Son olarak İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3.5 yıldır süren ve kamuoyunun “askeri casusluk davası” olarak bildiği davadan 356 kişi beraat etti. Sanıklar tazminat davası için kuyruğa girdi. Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da aralarında bulunduğu 274 sanıklı Ergenekon davasında Yargıtay nihai kararını 21 Nisan’da verecek. Çıkan karara göre sanıklara dava açma hakkı doğacak.

Sorumlularının cebinden tek kuruş çıkmayan kumpas davalarının halka çıkan ve Hazine’den karşılanacak olan faturası şimdilik 15 milyon TL’yi buldu. Balyoz, Ergenekon, Poyrazköy, Askeri Casusluk gibi bin 63 sanığa ulaşan tüm davaların mağdurlarının açtığı ve açacağı davalar tamamlandığında, Hazine’nin 1 milyar lirayı aşkın tazminat ile karşı karşıya kalacağı hesaplanıyor. Beraat eden askerlerin yanı sıra eş, çocuk, anne ve babaları da tazminat davası açtı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast girişimi iddialarıyla 2009 yılında başlatılan ‘Kozmik Oda’ soruşturmasını ilk olarak Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin yürütürken daha sonra dosya, Savcı Tekin Küçük’e verilmişti. Geçtiğimiz günlerde 5 yılın ardından 38 şüpheli hakkında takipsizlikle sonuçlanan soruşturmada, 2 isim tazminat kazandı. 

 Ebru Karatosun - Türkiye gazetesi


Bu haber toplam 316 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1