Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Ankara'daki terör saldırısında ölenler için 'Genç Fidanlar Parkı'

Ankara'da meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenlerin isimleri, İzmir'in Karşıyaka ilçesinde açılan Barış Şehitleri Genç Fidanlar Parkında yaşatılacak.
Tarih: 20 Ekim 2015 Salı 13:28
Ankara'daki terör saldırısında ölenler için 'Genç Fidanlar Parkı'
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Ankara Tren Garı önünde barış mitingine katılmak isteyen kişileri hedef alan bombalı terör saldırısının ardından Karşıyaka Belediyesi ölenlerin isimlerini bir parka verme kararı aldı. Parkın açılış töreni buruk bir törenle gerçekleştirildi. Duygusal anların yaşandığı törende, barış mesajları verildi.

GENÇ KIZ TEKERLEKLİ SANDALYEYLE TÖRENE KATILDI
Parkın açılış törenine, Ankara'da yaralanan ve İzmir’de tedavi gören Heval Burcu Tali de tekerlekli sandalyesiyle katıldı. İsim verme töreni sonrasında parkı gezen katılımcılar, barış adına beyaz güvercinler uçurdu, dilek ağacına kurdele astı. Patlamada hayatını kaybedenler için önümüzdeki günlerde bir anıt yapılacağı ve bu anıta ölenlerin isimlerinin yazılacağı belirtildi. 8 bin 500 metrekarelik parkın isim verme törenine katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, teröristlerin ne yaparlarsa yapsın barışı engelleyemeyeceklerini söyledi.

Ankara’da, barıştan yana ses veren yurttaşlarımızın haykırışlarına bomba koyulduğunu anlatan Akpınar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çocuklarımızı, gençlerimizi katlettiler. Ne yaparlarsa yapsınlar, barışı engelleyemeyecekler. Biz, barış ve demokrasi içinde yaşamak istiyoruz. Barış dileyenleri bomba ile yok etmeye çalışanları halkımız çok iyi biliyor. Her zaman barışın yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Yurtta ve dünyada barış ilkesi ile örnek olan Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini taşıyan mahallemizde bu parkın açılması oldukça anlamlıdır." CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de, Ankara’da patlayan bombanın barışa ve demokrasiye yönelik atılan bir bomba olduğunu ifade ederek, "Alın terinin ve gözyaşının rengi, dini ve siyaseti yoktur. Bunun üzerine Tren Garı Meydanının isminin Barış Meydanı olmasını teklif ettik ancak barışın ismine bile tahammül edemediler ve reddettiler” diye konuştu.

"BARIŞI VE HUZURU YENİDEN KENDİMİZ SAĞLAYACAĞIZ"
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da açılışta şöyle konuştu:
"Türkiye, barışın, huzurun ve demokrasinin ülkesidir. Yanlış politikalarla, başka devletlerin iç politikalarına karıştığımız andan itibaren ülkemiz kan gölüne döndü. Artık hukuk sistemi, adalet, demokrasi kayboldu. Başka ülkelerin ya da egemen güçlerin bizim ülkemizde kalıcı barışı temin etmesi mümkün değil. Biz geçmişten gelen değerlerimizle barışı ve huzuru yeniden kendimiz sağlayacağız."
Parkın açılış törenine, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yanı sıra siyasi parti ilçe başkanları, sendika temsilcileri, meclis üyeleri ve muhtarlar ile iki bine yakın vatandaş katıldı. 


Bu haber toplam 308 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1