Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Ağar 'Kadroya geçecek işçiler için...'

Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinden Maliye Bakanlığının iki yıl çalışma şartı getirmek istediğini belirterek, bu ayın 20’sinden sonra taşeron işçilerin kadroya alınması konusunun TMBB’ye taşınacağını kaydetti.
Tarih: 14 Mart 2016 Pazartesi 07:52
Ağar 'Kadroya geçecek işçiler için...'
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Ağar, ilk etapta asıl işi yapan 150 bin taşeron işçinin kadroya alınacağını ifade ederek, bunun yanı sıra taşeronlaşmanın önünü açacak olan özel istihdam bürolarına da şiddetle karşı olduklarını söyledi.
Kastamonu Yol-İş Sendikası 1 Nolu ve 2 Nolu Şubelerinin davetlisi olarak Kastamonu’ya gelen Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, taşeron işçilerin Türkiye’de gerçekten yaşanan büyük bir sıkıntı haline geldiğini belirterek, “Bu sıkıntıyı aşmak için biz, Yol-İş Sendikası olarak bunun çok mücadelesini verdik, gayret gösterdik. Türkiye genelinde 2010 yılı içerisinde Karayollarında çalışan işçilerimizi sendika üyesi yaparak daha sonra dava açtık. Yapmış olduğu işçilerin muazzamı olmasının tespitini yaptırdık. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın mahkemede kazanmış olduğu kadro haklarını siyasetle de diyaloga girerek ve görüşerek arkadaşlarımızın kadrosunu uygulattırdık” dedi.

“TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALINMASI KONUSU, MECLİSE GELİYOR”
Şuanda 6 bin 417 taşeron işçisinin işe girdiği günden itibaren Karayolları işçisi olarak göreve başladıklarına dikkat çeken Ağar, “Bundan sonrada süreç hala devam etmektedir. Yine siyasi iktidarın vermiş olduğu söz gereği kamuda çalışan ve asıl işi yapan taşeron işçilerinde kadro verilmesi için çalışmalar son sürat devam ediyor. Kamuda çalışan taşeron işçilerin sadece asıl işi yapan değil ve diğer yardımcı işi yapan arkadaşlarımızın da kadroya geçmelerini düşünüyoruz ve istiyoruz. Çünkü sonuçta asil işi yapanda kamuda çalışıyor, yardımcı işi de yapanda kamuda çalışıyor. Dolayısıyla bunların ücretleri de kamudan çıkmaktadır. Bu nedenle siyasi iktidara bizim talebimizi ve görüşlerimizi de anlattığımız kamuda çalışan taşeron işçi arkadaşlarımızın tamamının kadroya geçmesini arzu etmekteyiz. İşçi arkadaşlarımızda bunu çok sabırsızlıkla beklemektedir. Ancak siyasi iktidar öncelikle asıl işte çalışanların tespitini yapıp ve bu ayın 20’sinden itibaren taşeron işçi konusunu meclise getirip kısa zaman içerisinde çözmeye çalışıyorlar. İnşallah kamuda çalışan taşeron arkadaşlarımızın da sıkıntılarını giderirler. Dolayısıyla kamuda çalışan taşeron işçi arkadaşlarımızın da kadroya geçmelerini sağlarlar. Arkadaşlarımızda bu taşeron meselesinden kurtulmuş olurlar” ifadelerini kullandı.

“ÖZEL İSTİHDAM BÜROLARINA ŞİDDETLE KARŞIYIZ”
Özel İstihdam bürolarına şiddetle karşı olduklarını söyleyen Ağar, “Biz bunları söylerken bir taraftan taşeron işçi sıkıntısı varken diğer taraftan ülkemizde özel istihdam büroları kurmak istemektedirler. Buna şiddetle Türk-İş Sendikası olarak karşı çıkmaktayız. Özel istihdam büroları hem taşeronlaşmayı daha çok yaygınlaştıracak hale gelmekte ve ayrıca örgütlenmenin de önünü tıkamaktadır. İşçinin, amele pazarına dönüşecek bir sistem getirilmek istenmektedir. Bunu da inşallah siyasi iktidar bizim bu düşüncelerimizi, bu söylemlerimizi dikkate alır ve dolayısıyla özel istihdam bürolarını da geri çeker. Çünkü şuanda özel istihdam büroları ile yapmak istedikleri geçici iş ilişkisi zaten şuanda kanunumuzda var. Bu zaten şuanda uygulanmaktadır. Dolayısıyla özel istihdam bürolarının da geri çekilerek tekrar taşeron belası gibi Türkiye’nin ikinci bir sıkıntı oluşturacak bir sisteme sokmazlar diye düşünüyoruz” diye konuştu.

“KADROYA GEÇECEK İŞÇİLER İÇİN, MALİYE BAKANLIĞI 2 YIL ŞARTI GETİRMEK İSTİYOR”
Taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili kamuda en az 5 yıl çalışma şartı aranacak şeklinde bir durumun şuanda söz konusu olmadığını vurgulayan Ağar, “Ancak Maliye Bakanlığının 2 yıl şartı koymak istiyor. Fakat henüz Türk-İş olarak biz, Maliye Bakanlığı ile bunu oturup konuşmuş değiliz. Maliye Bakanlığı, 2 yıl şartı koyacaklarını söylüyorlar. Biz, bu konu ile ilgili de Maliye Bakanı ile görüşmek istiyoruz. 5 yılın çok olduğu aşikar hatta 2 yılın bile çok olduğunu düşünüyoruz. Belki 1 yıl şartı olabilir. Ama bu daha henüz tam bir neticeye bağlanmadı. Bu konuşulabilir, tartışılabilir. Ama kesin bir yıl şartı henüz yok” şeklinde konuştu.

“ASIL İŞİ YAPAN 150 BİN TAŞERON İŞÇİ, KADROYA ALINACAK”
Kamuda asıl işi yapan 150 bin taşeron işçinin ilk etapta kadroya alınacağını vurgulayan Ağar, şunları kaydetti: “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına göre kamuda kayıtlı çalışan işçi sayısı 650 bin, 90 bin civarında da kayıt dışı olan işçi sayısı var. Şuanda kamuda çalışan 650 bin işçinin biz, Türk-İş Konfederasyonu olarak ve diğer konfederasyonlarında aynı düşüncede olduğunu tahmin ederek söylüyorum, bu 650 bin taşeron işçisinin tamamının kadroya geçmesini istiyoruz. İşçilerde bunu sabırsızlıkla bekliyor. Ancak şuanda çalışma, asıl işi yapan arkadaşlarımız üzerinde duruluyor. Asıl işi yapanlarda 150 bin civarında bulunuyor. Asıl işi yapan arkadaşlarımızı inşallah kısa zaman içerisinde işe başlayacaklardır diye düşünüyoruz”
Ayrıca Ağar, Ankara’da meydana gelen patlamayı televizyonlardan izlediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bu tür olayların illerimizde olması bizleri çok üzüyor. Ankara’da da bu patlamanın yaşanmasından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. İnşallah bundan sonra böyle olayları ülkemizde yaşamayız. Ülkemizin başı sağ olsun, yaralananlara da Allah’tan acil şifalar diliyorum”
Gölköy Yaşam Resort’ta düzenlenen davete, Ağar’ın yanı sıra AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, Türkiye Yol İş Sendikası Genel Başkan Yardımcıları İsmet Tan ve Bekir Avcı, Türkiye Yol İş Sendikası Kastamonu 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Çelik, Türkiye Yol İş Sendikası Kastamonu 2 No’lu Şube Başkanı Sadık Düzgün, Şeker-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu, Genel Mali Sekreter Yusuf Doğan, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Mehmet Yolasığmazoğlu, Genel Eğitim Sekreteri Ahmet Kılıç, Genel Mevzuat Sekreteri Recep Karakaşlı ile sendikaya bağlı başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı. 


Bu haber toplam 392 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1