Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Abdullah Cömert davası ertelendi

Hatay’da Gezi olaylarında hayatını kaybeden Abdullah Cömert davasında tutuksuz sanık polis memuru Ahmet K.'nın yargılanmasına Balıkesir'de devam edildi. Dava 19 Şubat tarihine ertelendi.
Tarih: 15 Ocak 2016 Cuma 12:50
Abdullah Cömert davası ertelendi
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Balıkesir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya Abdullah Cömert'in ailesi ve avukatları katıldı. Sanık Ahmet K. ise duruşmaya Mersin'den Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Mahkeme heyeti, sanığın tutuklanması talebini reddederek, duruşmayı 19 Şubat 2016'ya erteledi.
Mahkeme sonrası açıklamada bulunan Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, "Biz adalet istiyoruz ama adalet yok. Ne adalet var, ne vicdan var. Biz Antakya'dan Hatay'dan buraya geldik. 18 saat sürdü yol. Mahkeme 1 saat sürdü. Yine katil dışarıda. Ahmet K. seni Allah kahretsin. Benim oğlum sana ne yaptı. Sana sesleniyorum. Allah belanızı versin" şeklinde sitemde bulundu.

Ailenin Avukatı Hatice Can ise davada sona yaklaşıldığını ifade ederek, "Türkiye son derece karanlık bir dönemeçte ilerlerken biz gezi döneminde katledilenlerin cezasızlığına karşı mücadele ediyor ve adalet arıyoruz. Adalet ararken de gerçekten anne ve babanın da dediği gibi çok uzun yoldan geliyoruz. Başından beri diyoruz ki adil yargılamaları ilkeleri gereğince bu yargılanmanın Antakya'da yapılması gerekiyordu. Ama bu davada da sona yaklaştık" dedi.

Emniyet görevlilerinin kendi meslektaşlarını koruduğunu ve savcıların ise soruşturma aşamasındaki delilleri toplamadığını iddia eden Avukat Hatice Can, "Bulunan bütün Mobese görüntüleriyle suçlama netleşmiş durumda. En son mahkeme Adli Tıptan suçun niteliği anlamında sorular sormuştu. Adli Tıp da 'bu sizin alanınıza girer. Yargılama yapmak sizin göreviniz' diye yanıt vermişti. Bugün bizim alanın yani katılanların esasa ilişkin görüşü için dava 19 Şubat'a ertelendi. 19 Şubat'ta yine burada olacağız. Biz esasa ilişkin görüşlerimizi, beyanlarımızı dosyaların tüm delillerini değerlendirerek Ahmet K'nin olası kastla değil, ön görerek, hedef gözeterek ve yine geçen oturumda dosyaya gelen evraklara göre akrep aracının içindeki konuşmalar da basına yansımıştı. Küfürlerle atışlar yapılıyor. Yani güvenlik gücü değil. Ne yazık ki hedef göstererek ve kasten öldürülmüştür. Delil üretmiyoruz. Biz dosyada mevcut olay yeri, atış mesafesi gibi hiç bir kurala uymadıklarını her celsede yeniden görmekteyiz. Ama biz inanıyoruz ki cezasızlığa karşı mücadelemizde başarıya ulaşacağız. Sanık Ahmet K'nin hükmen tutuklanmasını da göreceğimizi umuyoruz. Bu celsede tutuklama talebimiz rededildi ama sona yaklaştık" şeklinde konuştu. 

TAŞKIN SARICA
 


Bu haber toplam 412 defa okunmuştur.
Etiketler: , , ,
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1