Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

100 milyon ekmeğin 5 milyonu israf ediliyor

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Demirci, Türkiye'de günlük 100 milyon ekmek üretildiğini, bunun yaklaşık 5 milyonunun israf edildiğini, israfın en büyük sebebinin ise bayatlama olduğunu ifade etti.
Tarih: 30 Mart 2016 Çarşamba 11:13
100 milyon ekmeğin 5 milyonu israf ediliyor
Yazı Boyutu:
Metni küçült
Metni büyüt

Prof. Dr. Mehmet Demirci, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, ekmeğin önemli ve vazgeçilemez bir gıda olduğunu belirterek, "Ekmekte karbonhidrat ve protein bakımından bir zenginlik söz konusu. Ayrıca özellikle tam tahıllı ekmekler, tam buğday ekmeğinde, bunların dışında B grubu vitaminleri açısından bir zenginlik var. Ekmeğin 100 gramı yaklaşık 260 kilo kalori enerji verir. Burada tam tahıllı ekmekler, 200 kilo kalori enerji vermekte. Arada çok büyük bir fark görülmüyor" dedi.

"TAM TAHILDAN YAPILAN EKMEKLER DAHA FAZLA TÜKETİLMELİ"
Prof. Dr. Demirci, beyaz undan yapılan ekmeklerin, tam tahıllı ekmeklere göre, glisemik indeksinin daha yüksek olduğunu, tam tahıllı ekmeklerde ise diyet lifinin fazla olduğunu belirterek, "Bu tam tahıllı ekmeklerde lifler fazla olduğu için, bunlar tokluk da sağlıyor insanda. Bu da bir avantaj. Özellikle kilo kontrolünde büyük bir avantaj sağlamakta. Dolayısıyla bizim tavsiyemiz, beyaz undan yapılan ekmeklerden ziyade, tam buğday ekmeği, tam tahıldan yapılan ekmeklerin, daha fazla tüketilmesi uygun olur diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"BAYATLAMANIN NEDENİ İYİ MUHAFAZA EDİLEMEMESİ"
Ekmekte bayatlamanın dikkat edilmesi gereken bir konu olduğuna değinen Prof. Dr. Demirci, "Ekmekte mikrobiyolojik değişmeler harici bütün değişiklikler bayatlamadır. Burada bilindiği gibi ekmekte bayatlama sonucunda, bir sertlik oluşuyor. Bu tabi ki istemediğimiz bir durum. Bir diğer konu da, ekmeğin dış kabuğundaki gevrek olan kısım gevşer, içteki o süngerimsi yapı bozulur. Tabi aroma ve tat da eksilir. Dolayısıyla böyle bir ekmeğin tüketimi arzu edilmez. Bu değişikliklerin nedeni ekmeğin iyi muhafaza edilememesidir. Bunun önlenmesi tabi çok çok önemli bir konu" dedi.

"ÜRETİLEN 100 MİLYON EKMEĞİN 5 MİLYONU İSRAF EDİLİYOR"
Ekmekte israf konusunun da, çok önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirci, "Ekmek deyince akla israf geliyor. Bizde taze ekmek yeme gibi bir alışkanlık var. Bundan vazgeçemiyoruz. Ekmek birazcık bile bayatlayınca, ekmeği israf ediyoruz. Ülkemizde bugün için 100 milyon ekmek üretilmekte. Bunun maalesef 5 milyonu, bayatlama başta olmak üzere israf ediliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, son dönemlerde ekmek israfının azaltılması kampanyası başlattı. Bu çok önemli bir gelişme. Gerçekten bunun sonuçları da alındı ve bu sayede yaklaşık 1 milyon ekmek israfının önüne geçildi. Bunun da 300 milyon TL tasarrufu olmuştur. Bu da güzel bir gelişme. Bunun daha da artmasını bekliyoruz. Bilinçlendirme çok önemli bu konuda. İnsanlar bilinçlenince israfı da azaltabiliyor" ifadelerini kullandı.

"GELİR DÜZEYİ YÜKSELDİKÇE EKMEK TÜKETİMİ AZALIYOR"
İstatistiklere göre, düşük gelirli toplumların daha fazla ekmek tükettiğini, ancak buna karşın düşük gelirli kişilerde israfın fazla olmadığını söyleyen Prof. Dr. Demirci, "Yüksek gelirli kişiler, gelir düzeyi yükseldikçe ekmek tüketimi azalıyor, fakat israf artıyor. İsrafın 2 önemli nedeni var, ilki gereğinden fazla ekmek alınması, diğeri ise ekmeğin uygun olarak saklanamaması" ifadelerini kaydetti.
Ekmek israfının önüne geçilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizen Prof. Dr. Demirci, "Ekmek israfının en çok olduğu yerler de yemekhanesi bulunan iş yerleri, okullar, hastaneler, öğrenci yurtları, lokantalar, oteller buralardaki israf daha fazla diyebiliriz. Ekmek israfının önlenmesi için evlerimizde yapacağımız işlemler var. Bir kere ihtiyaçtan fazla ekmek almamalıyız. Ekmek dilimlenerek tüketilmeli. Ekmek açıkta bırakılmamalı. Doğru bildiğimiz bir yanlış var, bazıları ekmeği buzdolabında saklıyor. Artı 4 derecedir buzdolabının sıcaklığı. Artı 4 derece de ekmeğin en fazla sertleşme göstereceği sıcaklıktır. Dolayısıyla ekmeklerimizi derin dondurucuda saklamamız gerekiyor. Derin dondurucuda ekmeklerimiz taze kalacaktır" diyerek ekmeği bayatlamadan muhafaza etmenin yollarını anlattı.

“BAYATLAYAN EKMEKLERİ DEĞERLENDİRMEK GEREKİR”
Bayatlayan ekmekleri de değerlendirmek gerektiğine değinen Prof. Dr. Demirci, "Galeta unu yapılabilir, köfte harcı olabilir. Yemekler, tatlılar yapılabilir. Bayat ekmekleri bir şekilde değerlendirmek lazım" diye konuştu. 

ÜVEYS ÖZGÜL
 


Bu haber toplam 424 defa okunmuştur.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1