Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Sigarayı Bırakınca Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı bırakınca neler olur? Sigaranın zararları yıllardır hemen her gün bir habere konu oluyor. İnsan vücuduna yaptıkları, psikolojik etkileri, içinde bulunan zehirler hemen her gün anlatılıyor. İşte günler, aylar ve yıllar içinde vücuttaki etkileri.
1 /13
20.DAKİKA: Kan basıncı ve kalp atış hızı normal seviyeye döner. Ellerdeki ve ayaklardaki kan dolaşımı normale döndüğü için vücut ısınmaya başlar.
2 /13
8.SAAT: Kandaki oksijen düzeyi normal şartlara döner. Kalp krizi riskinin oranı azalmaya başlar.
3 /13
24.SAAT: Karbonmonoksit (egzoz gazı) vücuttan atılır. Akciğerlerdeki balgam ve diğer zararlı mukusu temizlenmeye başlar. Vücutta nikotin tespit edilmez.
4 /13
48.SAAT: Tat ve koku alma duyularınızın arttığını net olarak hissetmeye başlarsınız.
5 /13
72.SAAT: Solunum yollarında gevşeme olduğu için nefes alıp vermek kolaylaşır.Akciğer fonksiyonları %30-35 artar.Akciğerlerin enfeksiyonlara karşı direnci artar.
6 /13
2-12.HAFTA: Dolaşım bütün vücutta tamamen düzelir. Akciğerlerdeki balgamı vüzut söküp atmaya başlar, öksürük, balgam, nefes darlığı ve hırıltı bulguları azalarak kaybolur. Vücudun enerjisi hissedilir derecede artar. Yürümek kolaylaşır.
7 /13
3-9.AY: Öksürük, nefes darlığı tamamen yok olur. Akciğerin işlevi yüzde 5-10 oranında artar.
8 /13
5.YIL: Kalp krizi riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner.
9 /13
10.YIL: Akciğer kanseri riski sigara içenlerin riskinin yarısına iner. Kalp krizi riski hiç sigara içmemiş biri ile eşit olur.
10 /13
Sigarayı Bırakmak İçin Liste yapın Sigarayı bırakmak istemenizin bütün nedenlerini not edin. Sağlığınızı düzeltmek, para biriktirmek, çocuklarınıza daha iyi örnek olabilmek… Ne kadar küçük olduğuna aldırmadan her nedeni tek tek yazın. Yaptığınız bu listeyi elinizin altında, her an görebileceğiniz bir yere koyun. Zamanınız olduğunda ya da sigara içmek için güçlü bir arzu hissettiğinizde bu arzuyu öldürmek için kendinize listenizdeki nedenleri hatırlatın.
11 /13
Gün belirleyin İçtiğiniz sigara sayısını azaltarak sigarayı bırakmayı denemeyin. Araştırmalar gösteriyor ki, sigarayı azaltarak bırakmaya çalıştığınızda sigaranızdan daha çok nefes çekmeyi deneyecek ve onu sonuna kadar bitirmeye çalışacaksınız. Çöpe atın Bir defa sigara içmeyi kestiğinizde, sigara paketiniz, kibritler, çakmaklar, kül tablaları gibi size sigarayı hatırlatacak her şeyden kurtulun. Eğer kısa bir süre sonra canınızın tekrar sigara içmek isteyeceğini düşünüyorsanız çöpe attığınız sigara paketinizi çöpten çıkararak içerisindeki bütün sigaraları kırın ve onları ıslatın.
12 /13
Tetikleme noktaları Kahve ya da Alkol içmek sigarayı hatırlattığı için bir süre bunlardan uzak durun. Kahve yerine çay için ya da bara gitmek yerine spor salonuna ya da sinemaya gidin. Birbirine bağlı bu nikotin ilişkisini kırmak sigaraya karşı olan aşırı isteğinizi kıracaktır.
13 /13
Derin nefes Canınız sigara içmek istediğinizde bir sigara yakmak yerine 6 defa derin derin nefes alın. Bu sizi rahatlatacak ve nikotin alamayacağınızı bildiğiniz için salgılanacak stres hormonlarınızla savaşmanızda size yardımcı olacaktır. Meyve takviyesi Yüksek bir olasılıkla acılı ya da çok tatlı şeyler yediğinizde canınız sigara içmeyi daha fazla çeker. Bu tür yiyeceklerden sonra sigara içmek yerine meyve yemeği tercih edin. Çünkü meyvelerin taze aromaları üzerinizde aynı ekiyi yaratmayacaktır.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1