Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Kuru Meyveler Şifa Deposu

Sağlığa yararlı posalı bölümün kurutulmuş meyvelerde daha yoğun olduğunu belirten uzmanlar, bu gıdaların mutlaka beslenme programına eklenmesi gerektiğini belirtiyor. İşte kanserden tansiyona, kansızlıktan göz yorgunluğuna kadar iyi gelen kuru meyvelerin faydaları.
1 /15
KİVİ KURUSU
KİVİ KURUSU
A ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyumdan çok zengindir. Besleyici değeri de çok yüksek tir.Yüksek lif içeriği bağırsak çalışmasında olumlu etki yaratarak sindirimi kolaylaştırır. Bu durumda kabızlığı önler.Kan basıncını dengeler, tansiyon ve kolesterolü düşürür.Bağışıklık sistemini güçlendirir, nezle ve soğuk algınlığına, kansızlık ve mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.Ayrıca cildi güzelleştirir.
2 /15
VİŞNE KURUSU
VİŞNE KURUSU
İshali keser.Ağrıları dindirir.Hafıza gelişimi için faydalıdır.Ateşi düşürür ve idrar söktürür.Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir.Susuzluğu giderir. Öksürüğe iyi gelir.İltihap gidericidir. Mikrop öldürücüdür. Kan basıncını düzenler. Damar sertleşmesini önler.Uyku düzensizliğinde faydalıdır.
3 /15
ARMUT KURUSU
ARMUT KURUSU
Armut kurusu böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardım eder.Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Zihni yorgunluğu giderir. Susuzluğu keser.Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlığı giderir.
4 /15
ÇİLEK KURUSU
ÇİLEK KURUSU
Kolesterolü düşürür, damar tıkanıklığını önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı kuruyucudur. Bağırsak kurtlarını döker, idrar söktürür. Kanı temizler. Diş etlerini güçlendirir ve ağız kokusunu giderir. Sakinleştirici etkisi ile tansiyonu düşürür ve stresi azaltır. Ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirir, tazelik ve güzellik verir.
5 /15
ERİK KURUSU
ERİK KURUSU
Bol miktarda kalsiyum ve D vitamini bulunur. Kemik sağlığı için ayrıca tansiyon,karaciğer, kalp,böbrekler için faydası vardır.B1, B2, B3, B6, A, C ve E vitaminleri içerir.Kansere karşı koruyucudur. Cildin yaşlanmasını önler. Romatizma hastaları ile rejim yapanlara önerilir.
6 /15
YABAN MERSİNİ
YABAN MERSİNİ
Yaban mersininin kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktif hale getirmektedir. Kan şekerini düşürüp bağırsak metabolizmasını düzenlemektedir. Kalp krizi riskini azalttığı, göz yorgunluğunu giderdiği, şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engellediği bildirilmektedir.
7 /15
KURU ÜZÜM
KURU ÜZÜM
İyi bir enerji kaynağıdır. Balgam söktürücü etkisiyle solunum hastalarına tavsiye edilir. Günde 10 tane yendiğinde tansiyonu düşürmede etkilidir. Bu yönüyle iltihaplara karşı da bağışıklık sistemini güçlendirir.
8 /15
Pestil
Pestil
Dut pekmezi, süt, bal, ceviz, fındık ve undan oluşan, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral maddelerini önemli ölçüde içeren bir gıda maddesidir. Özellikle A ve B vitaminleri ve demir yönünden zengindir.
9 /15
MUZ KURUSU
MUZ KURUSU
Muz kurusunun da ülser ve gastrite faydalı olduğunu anlatan Üstündağ, ”Muz kurusu stresi azaltır, kolesterolü düşürür, kalp damar rahatsızlıklarında faydalıdır. Enerji verir, kemik gelişimini destekler, yorgunluğu azaltır.
10 /15
KURU KAYISI
KURU KAYISI
Sindirim sorunlarına iyi gelir. Stresi ve kansızlığı önler. İçerdiği A vitamini cilt bozukluklarının tedavisinde de son derece etkilidir. Günde 5 kuru kayısı yemekte içerisindeki potasyum sayesinde kalp kaslarının ve sinirlerinin gelişimi için önemlidir.Büyümeye yardımcıdır, görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur.
11 /15
KURU İNCİR
KURU İNCİR
Yağ, sodyum, kolesterol içermediği ve yüksek lif oranına sahip olduğu için, kilo vermeye yardımcıdır. İçerdiği protein miktarı yönünden fakir, sentezinde kullanılan aminoasit açısından zengindir. Bu nedenle hücre gelişimini destekler. Boğaz ağrısı ve bronşitte etkilidir. Vücut yenilenmesinde aktif rol oynar.
12 /15
KURU HURMA
KURU HURMA
Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. Cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında rol oynar. Yüksek fibrin içeriği ile hazımsızlığa iyi gelir. B1, B2 vitaminleri ile sinir sistemini korur. Beyin fonksiyonlarının düzenler.
13 /15
KURU ELMA
KURU ELMA
Özellikle yoğurtla yendiğinde zehirli ishal türleri üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır. Yine lifli özelliği sayesinde tok tutar. Gözlerinizi yoracak bir işte çalışıyorsanız her gün bir avuç kuru elma yemek iyi gelir.
14 /15
Kuru Dut
Kuru Dut
Kalsiyum, demir, B1, B2 ve C vitamini yönünden zengin olan dutun birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Beyaz dut ateş düşürücü ve idrar söktürücü (diüretik) etkiye sahiptir. Karaduttan elde edilen şurubun ise ağız ve boğaz hastalıklarında olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir.
15 /15
MANGO KURUSU
MANGO KURUSU
Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur.A,C ve E vitaminlerini içerir. Kanı temizler.Sindirimi hızlandırır.Asitli yiyecekleri nötralize eder.Böbreklere faydalıdır.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1