Sondakika haberlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini ister misiniz?

:

:

:

Ceviz'in Yararları, Ceviz Neye İyi Gelir? Faydaları

Ceviz'in bilinmeyen yararları. Saymakla bitmiyor.
1 /15
15- Damar dostu antioksidan ve yaşlılık engelleyici cevizin içerdiği E vitamini şeker hastalığının gelişimini engeller. Kalp, damar, beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenler, yaraların iyileşmesine faydalı olur, Prostat Kanserinden korur. Yapılan çalışmalarda, haftada toplam 2-3 avuç ceviz yiyenlerin kalp krizi geçirme riskinin yemeyenlere göre yüzde 50 daha az olduğu görüldü.
2 /15
14-Ceviz kan dolaşımını düzenler, karaciğer fonksiyonlarını düzenler, serum kolesterolünün azalmasını sağlar ve Anormal Antikor oluşumunu engeller.
3 /15
13- Cevizin damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, hipoglisemik ve tümör engelliyici özelliklerinin olduğu belirlenmiştir.
4 /15
12-Bütün faydalı ürünler gibi cevizi de fazla tüketmemek gerekir. Ceviz günde en fazla 3 veya 4 tane yenildiği zaman faydasını gösterir. Çok tüketildiği zaman ters etki gösterir. Çok tüketildiği zaman vücutta kilo alma gibi sorunlar meydana gelir. Ceviz, sedef ve egzama gibi hastalıklarda da faydalıdır.
5 /15
11-Kanın pıhtılaşma durumunda ceviz tüketildiği zaman, kan pıhtılaşmasını önler. Ceviz beyin damarlarına da faydalıdır”.
6 /15
10-Ceviz, kabuklu kuruyemişler içerisinde içerdiği yağ asitleri bakımından E vitamininden kat kat daha üstün bir yapıya sahiptir. Ceviz omega 3 bakımından zengin olduğu için çocukların zeka gelişimine faydası çoktur. Kalp ve tansiyon hastalarında kan basıncını ayarlar.
7 /15
9- Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde meydana gelen prostat kanserini engelliyor. Omega 3 yağ oranı düşük çocuklarda oluşan hiperaktif ve davranış bozuklarını da düzenleyen ceviz, omega 3 bakımından oldukça zengin bir vitamine sahip. Ceviz, antioksidan özelliği ile sinir sistemine zarar veren Alzheimer gibi çok kuvvetli hastalıkların ilerlemesini de yavaşlatıyor.
8 /15
8-Yara iyileşmelerinde çok etkilidir. Damarlarımızı kolesterolden temizler. Prostat sorunlarına karşı koruyucudur.Ruhsal durumunuzu iyileştirir. Tırnaklardaki beyaz lekeleri yok eder.
9 /15
7-Ceviz içerdiği çinko dolayısıyla, Bağışıklık sistemini destekler. İnsülin gibi bazı hormonları aktif duruma getirir. Hücrelerimize zarar veren serbest radikallere karşı bizi korur.
10 /15
6-Bu küf bazen yerken hissedilmeyebilir ya da gözle görülmeyebilir. Ancak "aflatoksin" olarak adlandırılan bu küf karaciğerimizde birikerek ileride karaciğer kanserine sebep olabilir. Cevizi satın alırken etiketli, güvenilir markalardan ve mevsiminde tercih etmek en önemli noktadır. Renginin beyaza yakın açık sarı renkte olması ise tazeliğinin en önemli göstergesi. Satın aldıktan sonra en fazla 1 ay içinde tüketmeye ve nemli ortamlarda saklamamaya özen gösterilmelidir.
11 /15
5- Cevizi kabuklu halde satın almanız ve kullanmadan hemen önce kırıp açmanız en sağlıklı ve güvenilir tüketim şekli olsa da bu çok zor bir şey olduğu için kabuğu soyulmuş ceviz de satın alabilirsiniz. Açıkta aldığınız cevizin renginin sarıdan ziyade beyaz olmasına dikkat edin çünkü sararma ya da renginde koyulaşma küflenme belirtisidir.
12 /15
4-Ceviz’in yine bir faydası Büyüme, yenilenme ve beyin işlevselliğine yardım eder. Cevizler, tıpkı diğer birçok yemiş gibi besleyicidir, özellikle de mineraller açısından. Protein, lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum içeren ceviz ayrıca büyüme, yenilenme, yaraların iyileşmesi, beyin fonksiyonlarının en üst düzeyde seyretmesi, normal şeker, insülin ve kolesterol metabolizmaları için önemli bir mineral olan manganez ve çinko'dan oldukça zengindir.
13 /15
3- Ceviz kilo yönetiminde de harika bir besindir. Yemeklerden önce yenilen birkaç ceviz (dört ile altı yedi ceviz kadar) açlık hissini azaltıp kişilerin daha az yemek yemesini sağlar. Dengeli bir diyet programının yanında alınan tutarlı miktarlardaki ceviz kilo vermenizde ve iştah kontrolünde size yardımcı olacaktır.
14 /15
2- Ceviz yiyen çocukların dikkatinin önemli derecede arttığını, davranış bozukluklarının azaldığını, göstermiştir. Çocuklara balık yedirmek, hatta bunu onların beslenme çantalarına koyarak okula götürmelerini sağlamak zor olduğundan, ceviz çocuklar için gerçekten harika bir seçenektir.
15 /15
1-Ceviz diğer yemişler arasında en yüksek oranda omega-3 yağı içeren besindir. Omega-3'ler, trigliseridlerin düşmesine yardımcı olmak ve damarlarda plak oluşumunu azaltmak gibi sağladığı önemli faydaların yanında, aynı zamanda çeşitli seviyedeki beyin fonksiyonları da destekler. Bu seviyelerden biri ruh hali ve duygularla alakalıdır.
Sitemiz AA ve İHA resmi abonesidir.
Telgraf Türk ©2011 - Tüm Hakları Saklıdır, Kaynak Gösterilmeden İçerik kopyalanamaz.
Mersin Haber
Oluşturma süresi(ms): -1